ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: archiwum wydarzeń 2017

archiwa: 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005

W dniu 18 listopada 18 listopada w Gryfowie Śląskim ochotnicy z sekcji Wehrmacht Heer przeszli pierwszy etap szkolenia na strzelców MG42. Wyłoniona trójka przeszła szkolenie z szybkiego przygotowania MG do strzału, rozładowania karabinu. Ćwiczenie dwóch z trzech trybów otwarcia ognia oraz poruszania się MG z gotowością do strzału. Galeria zdjęć tutaj.

W dniach 18-19 listopada sekcja WSS przeprowadziła manewry jesienne w miejscowości Mikstat. Przećwiczyliśmy rozkładanie moździerza 81 mm w warunkach bojowych, poruszanie się oddziału grenadierów w lesie (wraz ze wszystkimi plusami i minusami tego terenu), rozwijanie szyków ubezpieczonych (zarówno za dnia i w nocy) oraz musztrę. Galeria zdjęć tutaj.

W dniu 8 października nasza grupa stawiła się w Lewinie Brzeskim na rekonstrukcji walk z 1945 roku. Odtworzyliśmy przed publicznością epizod kontruderzenia SS-Hauptsturmfuhrera Bernhardta Langhorsta z 20. Dywizjonu Przeciwpancernego SS. Galeria zdjęć tutaj.

 

W miejscowości Nowa Ruda w dniu 01.10.2017 r. zrealizowaliśmy rekonstrukcję wydarzeń jakie miały miejsce we wrześniu 1944 na Przyczółku Czerniakowskim. Galeria zdjęć tutaj.

 

Bitwa o most w Arnhem była motywem przewodnim inscenizacji w której wzięliśmy udział 24 września br na zaproszenie S.H. Huzar. Most w Gryfinie świetnie wpasował się w realia bitwy o przeprawę w holenderskim Arnhem podczas operacji Market Garden. Zdjęcia tutaj.

W dniach 14-15 sierpnia wzięlismy udział w przedsięwzięciu pt. "Alarm na zamku". Główną atrakcją programu był działoczyn w wykonaniu załogi PAK 40 a na zwiedzajacych zamek w porze nocnej czekały liczne niespodzianki... Zdjęcia tutaj.

 

Relacja z rekonstrukcji walk o estońską Valgę z września 1944 roku. W ostatni weekend lipca członkowie naszej grupy wzięli udział w 9. Międzynarodowym Festiwalu Militarnym w Valdze. Była to nasza 3 edycja tego festiwalu. Galeria do obejrzenia tutaj.

 

Z początkiem lipca wracamy do lata 1944 w Normandii. Tym razem sekcja Waffen SS naszego stowarzyszenia podczas letnich manewrów odtworzyła sylwetki z 17. Dywizji Grenadierów Pancernych SS ,,Götz von Berlichingen".Zdjęcia tutaj.

Sekcja Wehrmacht - Heer dostała zaproszenia na "Łabiszyńskie Spotkania z Historią" które odbyły się 16-18 czerwca w Łabiszynie. Wystawiliśmy pełną załogę armaty Panzerabwehrkanone 7,5cm Pak 40 z którą wzięliśmy udział w trzech inscenizacjach. Galeria do obejrzenia tutaj.

Zgodnie z regulaminem rekonstruktorzy Fallschirmjäger rozpoczęli szkolenie spadochronowe na historycznym lotnisku w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem. Fliegerhorst Neudorf O.S. był lotniskiem strategicznym oddanym w 1937 roku. W czasie wojny mieściła sie tu szkoła pilotów. Szkolenie zakończone zostało odbyciem skoku na tzw. linę desantową z pułapu 1400 metrów z samolotu PZL-101 Gawron. Galeria do obejrzenia tutaj.

W dniach 29 kwietnia - 3 maja odbyła sie kolejna edycja imprezy militarnej o charakterze historyczno-edukacyjnym Rajd Arado. W widowiskach historycznych realizowanych na ziemi jeleniogórskiej nie zabrakło również członków naszej grupy. Galeria do obejrzenia tutaj.

W miesiącu kwietniu sekcja Waffen SS naszego stowarzyszenia przeprowadziła kolejne manewry. Wiosenne szkolenie obejmowało: doskonalenie musztry, technik walki, poruszania się drużyny. Udało nam się także przeprowadzić mini grę terenową luźno inspirowaną prawdziwymi zdarzeniami z frontu wschodniego.Galeria zdjęć tutaj.

2 kwietnia po raz kolejny mieliśmy przyjemność współpracować z panem Bogusławem Wołoszańskim przy kontynuacji jego programu "Tajna Historia XX wieku". Tym razem, przypadło nam odgrywanie scen załadunku składu kolejowego w Breslau oraz nietypowo wcielić się w niewielki oddział Werwolfu, który w opuszczonych magazynach przygotowuje się do wymarszu w teren.Zdjęcia tutaj.

1 kwietnia na terenie fosy miejskiej w Głogowie podjęliśmy wraz zaprzyjażnionymi grupami próbę rekonstrukcji tamtych wydarzeń. Podczas inscenizacji wcieliśmy się w rolę żołnierzy biorących udział w walkach na tym terenie. Zdjęcia tutaj.

W dniach 20-22 stycznia sekcja Waffen SS przeprowadziła manewry nawiązujące do walk na Węgrzech z początku 1945 roku. Głównym celem manewrów było jednak przećwiczenie poruszania się drużyny grenadierów w niesprzyjających warunkach klimatycznych, jakimi są śnieg i -10 stopniowy mróz.Galeria do obejrzenia tutaj.

15 stycznia wykorzystując lekko zimową aurę sekcja Wehrmacht (Heer i Luftwaffe) przy wsparciu sekcji RKKA - zorganizowała sesję zdjęciową w opuszczonych zabudowaniach pod Wrocławiem. Sesja utrzymana w klimacie walk o Festung Breslau z przełomu lutego i marca 1945r. Heer przygotował sylwetki grenadierów: 2. Kompanii, I. Batalionu Samodzielnego Fortecznego Pułku Piechoty "Mohr" oraz Panzer-Zerstörer-Truppe 2. Kompanii Niszczycieli Czołgów z Panzerjager Abteilung "Breslau". Luftwaffe przygotowało sylwetki 11. Kompanii "Falsche Fallschirmjager" -III/26Fjr oraz PP "Wehl" RKKA natomiast pokazała elementy barwy i broni pododdziały 309 Dywizji Strzeleckiej. Zdjęcia tutaj.

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: