ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: archiwum wydarzeń 2007

archiwa: 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005

W dniach 8 i 9 grudnia 2007 roku, ponownie zagościliśmy w okolicach miejscowości Iwiny pod Wrocławiem, gdzie zorganizowaliśmy spotkanie wigilijne, podsumowujące miniony rok 2007. Oprócz wspólnej modlitwy i podzielenia się opłatkiem wykorzystaliśmy tę okazję do przećwiczenia musztry i działań zespołowych w terenie. Galeria sekcji niemieckiej do obejrzenia tutaj.

11 listopada, w Dniu Niepodległości, na zaproszenie władz lokalnych wystąpiliśmy w Jelczu-Laskowicach, gdzie zorganizowaliśmy inscenizację cyklu potyczek polskich żołnierzy z wojskami pruskimi. Na imprezie pojawił się również sam Józef Piłsudski, który po zakończonej bitwie odczytał uroczystą Proklamację Państwa Polskego. Galerię z tej imprezy obejrzeć można tutaj.

W dniach 4 i 5 listopada 2007 roku, w okolicach miejscowości Iwiny pod Wrocławiem, zorganizowaliśmy wewnętrzne manewry, na których mieliśmy okazję przećwiczenia musztry i elementów taktyki działań w terenie otwartym. Bazą manewrów był poniemiecki bunkier (dziś należący do Obrony Cywilnej), który na czas imprezy udostępnili nam harcerze z ZHP. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

W dniach 6-7 października 2007 roku, GRH Festung Breslau zorganizowała wewnętrzne manewry w okolicach miejscowości Ostrowina, leżącej nieopodal przebiegu linii Bartholda (zewnętrznego pierścienia obrony Wrocławia). Wraz z naszą sekcją RKKA przeprowadziliśmy ćwiczenia z zakresu nocnych działań w terenie zabudowanym oraz orientacji w lesie. Prezentujemy galerię z manewrów.

W dniach 14-15 września 2007 roku, nasza grupa miała przyjemność gościć na największej imprezie rekonstruktorskiej w Polsce - corocznej Bitwie nad Bzurą. W ramach imprezy, GRH Festung Breslau wraz z sekcją RKKA zaprezentowała dioramę okopu wraz z późnowojennym wyposażeniem żołnierskim. Galeria z tej imprezy do obejrzenia tutaj.

1 września 2007 roku, w miejscowości Wyry na Śląsku, przy schronie bojowym "Sowiniec", odbyła się rekonstrukcja bitwy, która rozegrała się tu we wrześniu 1939 roku. GRH Festung Breslau zaprezentowała uzbrojenie i wyposażenie wojsk niemieckich u schyłku wojny, w postaci dioramy. Oprócz naszej grupy w imprezie udział wzięły między innymi grupy AA7, G.O. Śląsk, Wrzesień '39 i inne. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

11 sierpnia 2007 roku, w warszawskiej Twierdzy Modlin sekcja RKKA GRH Festung Breslau zaprezentowała swój ekwipunek w postaci dioramy stanowiska RKM Diegtariow. Galeria z imprezy znajduje się tutaj.

W dniach 9-11 sierpnia 2007 roku, podobnie jak w roku ubiegłym, w Helu obyła się impreza złożona z kilku inscenizacji nawiązujących do lądowania aliantów w Normandii, 6 czerwca 1944 roku.

W programie imprezy znalazły się trzy inscenizacje: atak na baterię artyleryjską, bitwa o Hellville i lądowanie aliantów na plaży Omaha. Również, podobnie jak w ubiegłym roku, na terenie Muzeum Obrony Wybrzeża odbył się pokaz uzbrojenia i wyposażenia niemieckiego w postaci dioram. Galeria z imprezy znajduje się tutaj.

14 lipca 2007 r. w ramach 87 rocznicy powstania 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich w Poznaniu, GRH Festung Breslau wzięła udział w inscenizacji bitwy o Cytadelę. W imprezie wzięły udział również grupy: 3 Bastion Grolman, Pomerania, Wiking, TGRH i inne. Zapraszamy do galerii z poznańskiej imprezy.

30 czerwca - 1 lipca 2007 r. GRH Festung Breslau, w ramach IV Małopolskiego Pikniku Lotniczego w Krakowie, wraz z grupami Big Red One, 101 Airborne, G.O. Śląsk, AA7 i pozostałymi, wzięła udział w rekonstrukcji bitwy o Normandię w 1944 roku. Mieliśmy również możliwość zaprezentowania naszych zbiorów w postaci dioramy. Galeria do obejrzenia tutaj.

16 czerwca 2007 roku, na zaproszenie Komitetu Obchodów XXV-lecia Solidarności Walczącej, nasza grupa wzięła udział w rekonstrukcji manifestacji i zamieszek ulicznych. Oprócz tego mieliśmy okazję osobiście spotkać działaczy Solidarności Walczącej: Kornela Morawieckiego i Annę Walentynowicz oraz Prezydenta Wrocławia - Rafała Dutkiewicza. Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

13 czerwca 2007 roku mieliśmy przyjemność ponownie gościć na planie fabularyzowanego filmu dokumentalnego "Ostatni lot Bestii". Grupa wzięła udział w scenach pościgu za amerykańskimi pilotami oraz eskortowania delegata Gestapo i lokalnego przedstawiciela NSDAP. Na planie, podobnie jak rok temu, pojawili się również członkowie GRH G.O. Śląsk. Zapraszamy do obejrzenia galerii z planu zdjęciowego.

4 czerwca 2007 roku Komitet Obchodów XXV-lecia Solidarności Walczącej zaprosił członków naszej grupy do udziału w rekonstrukcji manifestacji i walk ulicznych Solidarności Walczącej, która ma się odbyć 16 czerwca na Placu Wolności we Wrocławiu. Obok nas, w rekonstrukcji tych wydarzeń, wystąpić ma Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman z Poznania. Poniżej przedstawiamy plakat promujący tę imprezę.

31 maja 2007 roku złożyliśmy wizytę w Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy (jedynym w Polsce prywatnym muzeum broni). Dzięki uprzejmości Pana Stanisława Gabrysia - założyciela i właściciela muzeum, mogliśmy zobaczyć ponad 150 sztuk broni strzeleckiej, maszynowej i przeciwpancernej. Mogliśmy wysłuchać opowieści o działaniu pocisków rakietowych "Katiusza" i obejrzeć takie ciekawostki militarne jak japoński karabin Arisaka, czy duński Krag-Joergensen oraz wiele, wiele innych, równie ciekawych eksponatów. Wizyta w Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy przyniosła również deklarację obu stron o ścisłej współpracy w zakresie wspólnego organizowania imprez historycznych. Zapraszamy do obejrzenia galerii eksponatów zgromadzonych w muzeum.

20 maja 2007 roku, w podwrocławskiej Świętej Katarzynie odbyła się pierwsza impreza rekonstrukcyjna zorganizowana przez naszą grupę: I Pokaz Grup Rekonstrukcji Historycznej. W pokazie wzięły udział następujące grupy rekonstrukcyjne: Chorągiew Piastów Śląskich z Oławy, Chorągiew Miecza i Róży z Wrocławia, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 47 Pruskiego Pułku Piechoty z Kłodzka oraz oczywiście Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau wraz z wrocławską stajnią pojazdów militarnych Twierdza Wrocław. Krótki film z tego wydarzenia, do obejrzenia w dziale filmy. Poniżej fotorelacje z poszczególnych pokazów.

4-5 maja 2007 roku już po raz drugi mieliśmy przyjemność korzystać z gościnności Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej i brać udział w inscenizacji "Pętla" w Boryszynie. Galeria z tej imprezy do obejrzenia tutaj.

14 kwietnia 2007 roku ponownie gościliśmy w Prochowicach, gdzie nasza grupa po raz kolejny miała przyjemność, wraz z GRH Big Red One, wziąć udział we wspólnych manewrach. Prezentujemy galerię zdjęć oraz film z tego wydarzenia.

24-25 marca 2007 - Stowarzyszenie Miłośników Artylerii i Militariów zorganizowało w Toruniu szkolenie dla Grup Rekonstrukcji Historycznej, podczas którego mieliśmy okazję odbyć szkolenie strzeleckie, ćwiczenia w obronie przeciwpancernej oraz zapoznać się z tajnikami topografii wojskowej, walki wręcz i posługiwania się podstawowym sprzętem alpinistycznym podczas forsowania przeszkody wodnej po linie. Szkolenie objęło również musztrę pojedynczego żołnierza i zespołową oraz współpracę grup rekonstrukcji historycznej podczas pokazów z pirotechnikiem. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

28 stycznia 2007 roku, w okolicach miejscowości Żerniki Wrocławskie, zorganizowaliśmy wewnętrzną rekonstrukcję "Winterleben", polegającą na próbie odtworzenia sposobu bytowania żołnierzy niemieckich na frontowych przedpolach Festung Breslau w 1945 roku. Do rekonstrukcji wykorzystaliśmy oryginalne doły strzeleckie i fragmenty okopów, pozostawionych tutaj przez wojska niemiecke. Zapraszamy do galerii.

13 stycznia 2007 roku, w Wolimierzu odbyły się manewry grup Big Red One, Normandia '44, Fallschirmjäger Regiment 1 oraz Festung Breslau. Zapraszamy do galerii. Również w dziale filmy prezentujemy krótki materiał filmowy z tej imprezy.

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: