ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: archiwum wydarzeń 2012

archiwa: 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005

22 grudnia, korzystając z gościnności klubu "Bunkier 42", zorganizowaliśmy wigilię grupową, która była okazją do spotkania się w szerokim gronie naszego stowarzyszenia i podsumowania mijającego, bardzo udanego roku. Życzymy wszystkim dużo pomyślności w roku 2013 i zapraszamy do galerii.

W dniach 15-16 grudnia, sekcja Waffen-SS wraz z kolegami z GRH 25 Fallschirmjäger Regiment, ponownie zagościła w dolnośląskiej miejscowości Pustelnik. Okoliczne lasy i wzgórza znow zamieniły się na ten czas w Ardeny i stały się miejscem ćwiczeń taktyki, z naciskiem na szkolenie z obsługi moździerza oraz niszczenia pojazdów pancernych nieprzyjaciela. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

8 grudnia we Wrocławiu miało miejsce otwarcie lokalu "Bunkier 42", gdzie na zaproszenie gospodarzy pojawiliśmy się w mundurach, aby w postaci prelekcji zaprezentować gościom sylwetki żołnierzy walczących w Festung Breslau. Nasza grupa użyczyła również sprzętu do wystroju lokalu. Zapraszamy do galerii.

1 grudnia nasza sekcja RKKA spotkała się na poligonie w okolicach Wrocławia, aby przećwiczyć musztrę z bronią i inne zajęcia polowe. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

23-24 listopada 2012 roku w Twardogórze odbyła się dziewiąta edycja biegu na orientację "Tropiciel". Oczywiście tradycyjnie nie mogło nas zabraknąć na tym wydarzeniu. Zapraszamy do galerii.

W dniach 19-21 października, po raz kolejny skorzystaliśmy z gościnności Zamku Kliczków, gdzie urządziliśmy ogólnogrupowe manewry wewnętrzne, przy okazji których zaprezentowaliśmy gościom zamku pokaz musztry, szkolenia wojskowego i strzelania z broni hukowej. Zapraszamy do galerii!
Manewry były również okazją do przetestowania naszej repliki Panzerschrecka:

11 listopada, na zaproszenie kolegów z GRH Chrobry, mieliśmy okazję wziąć udział w uroczystej defiladzie na Placu Piłsudskiego w Warszawie w czasie oficjalnych obchodów Święta Niepodległości. Wraz z innymi grupami rekonstrukcyjnymi, zaprezentowaliśmy Prezydentowi RP, Bronisławowi Komorowskiemu, umundurowanie i wyposażenie żołnierzy Powstania Warszwskiego.

3 listopada, na zaproszenie Bractwa Kurkowego, nasza grupa pojawiła się na Strzelnicy Wrocławskiego Centrum Sportu, Hippiki i Rekreacji, gdzie władze miasta zorganiozwały dla mieszkańców Wrocławia, otwarte strzelanie z broni palnej. Na wydarzeniu pojawiła się też wrocławska mistrzyni olimpijska - Renata Mauer-Różańska.

26 października nasz grupa zorganizowała prelekcię dla uczniów i dyrekcji IV Liceum Ogólnokształcącego im. Orląt Lwowskich w Zespole Szkół nr 3 w Świdnicy. Zaprezentowaliśmy uzbrojenie i ekwipunek wojsk niemieckich i radzieckich oraz pokaz strzelania z replik broni palnej.

27 wrześna 2012 roku, w okolicach Olsztyna, kręcono zdjęcia do najnowszego filmu Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze pt. "Papusza", o cygańskiej poetce, Bronisławie Wajs. Część historii dzieje się podczas drugiej wojny światowej, toteż do udziału w zdjęciach zaproszono naszą grupę. Zapraszamy do galerii.

W dniu 11 września członkowie naszej grupy wzięli udział w kolejnym przedsięwzięciu Bogusława Wołoszańskiego. Zostaliśmy zaproszeni do współpracy przy realizacji nowej serii dokumentalnej "Skarby III Rzeszy", przygotowywanej dla telewizji Polsat. Premiera planowana jest na późną jesień tego roku. Plan zdjęciowy zorganizowano na zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Galeria do obejrzenia tutaj.

01 września odbyły się obchody 30. rocznicy pacyfikacji manifestacji w Lubinie przez oddziały milicji, podczas których zginęły trzy osoby, a dalszych kilkadziesiąt zostało rannych. Nasza grupa wzięła udział w rekonstrukcji tamtych wydarzeń, wcielając się zarówno w role milicjantów jak i manifestantów. Zapraszamy do galerii.


fot. Krzysztof Raczkowiak, 1982

fot. Paweł Kurzawski, 2012

31 sierpnia, na zaproszenie Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej, nasza sekcja RKKA gościła na Pikniku Militarnym w Skwierzynie. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

25 sierpnia, na zaproszenie GRH "Miotła", wzięliśmy udział w wystawie organizowanej przez Muzeum Historyczne M.st Warszawy, pod tytułem "Reduta Matki Boskiej", upamiętniającej Powstanie Warszawskie. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

W dniach 21-23 sierpnia wzięliśmy udział w zdjęciach do filmu Irka Dobrowolskiego, pt. "Powstanie 44. Sierpniowe Niebo". Plan zdjęciowy zlokalizowany był w Łodzi. Galeria do obejrzenia już wkrótce!

W dniach 18-19 sierpnia, sekcja WH zorganizowała manewry wewnętrzne, które odbyły się w Jugowicach. Ćwiczono sprawność fizyczną oraz zorganizowano nocną grę terenową. Pojawiła się również okazja do zaprezentowania sylwetki żołnierza Legionu Turkiestańskiego. Zapraszamy do galerii.

04-05 sierpnia 2012 roku nasza grupa już po raz czwarty zorganizowała inscenizację batalistyczną Powstania Warszawskiego. Ogromny rozmach naszego przedsięwzięcia, wsparła Inicjatywa Historyczna oraz liczne zabytkowe pojazdy i grupy rekonstrukcyjne: PGRH Warta, GRH 3 Bastion Grolman, GRH Parasol, LTRH, SH Chrobry I, GRH Miotła, GRH Czata49, GH Gustaw Harnaś, GRH Disk, GRH Strzelcy 31 Pułku Piechoty, Stunt Team Poland a także Bar&Hostel Chopper. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do galerii.

Polecamy również film Krzysztofa Kunerta, ukazujący najciekawsze momenty inscenizacji:

W dniach 13-15 lipca 2012 roku po raz kolejny wzięliśmy udział w gostyńskiej Strefie Militarnej, gdzie zaprezentowaliśmy bogate dioramy wojsk niemieckich i Armii Czerwonej oraz zorganizowaliśmy dwie inscenizacje batalistyczne: Kampinos 44 i Strzegom 45. Zapraszamy do galerii!

W dniach 23-24 czerwca, na zaproszenie Pawła Ossowskiego, wzięliśmy udział w pikniku historycznym na Zamku Książ. W ramach pikniku zorganizowana została inscenizacja batalistyczna wybuchu Powstania Warszawskiego. Zapraszamy do galerii.

03 czerwca 2012, w okolicach miejscowości Cienin, odbyło się szkolenie sekcji Luftwaffe GRH Festung Breslau. Przećwiczono musztrę oraz przeprowadzono intensywne szkolenie w zakresie rozstawiania stanowisk MG w warunkach bojowych. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

W dniach 26-27 maja ponownie wzięliśmy udział w Konwencie Gier Strategicznych Grenadier, który odbył się na terenie Cytadeli w Warszawie. Obie sekcje naszej grupy wzięły udział w cyklu inscenizacji batalistycznych: Powstanie Warszawskie, Front Zachodni i Walka o Berlin. Zdjęcia z imprezy do obejrzenia tutaj.

20 maja gościliśmy w ośrodku Centrum Rekreacyjno-Szkoleniowego Harenda w Ludwikowicach Kłodzkich, gdzie wzięliśmy udział w imprezie promującej niedawno odkrytą w górach Sowich sztolnię Gontowa 3. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.
Przy okazji imprezy, nasza grupa wzięła udział w krótkim filmie promującym nowoodkrytą sztolnię. Obejrzeć go można na stronie www.tvklodzka.pl lub bezpośrednio u nas:

W nocy z 18 na 19 maja po raz kolejny wzieliśmy udział w biegu na orientację "Tropiciel". Była to już ósma edycja tej imprezy. Tym razem bieg odbył się w okolicach Wołowa, a nam przypadło obsadzenie punktu kontrolnego w klimatycznej scenerii leśnego wąwozu. Zapraszamy do galerii.

5 maja wystapiliśmy w inscenizacji batalistycznej "Bitwa o tajemnice" w Kamiennej Górze. Impreza poprzedzona była kilkudniowym rajdem zabytkowych pojazdów militarnych po Dolnym Śląsku, w którym również wzięliśmy udział. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

W dniach 27-29 kwietnia na zamku Czocha, zorganizowaliśmy ogólnogrupowe manewry, połączone z nocnym pokazem batalistycznym dla zwiedzających. Nasi członkowie zaprezentowali również cykl dioram w komnatach zamku. Zapraszamy do galerii.

14 kwietnia, na zaproszenie kierownika Klubu CSW Inż. i Chem. im. gen. Jakuba Jasińskiego, wzięliśmy udział w pikniku z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych. Zaprezentowaliśmy dioramy historyczne i pokaz sprzętu. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

W dniach 24-25 marca, sekcja RKKA odbyła manewry wewnętrzne, podczas których szkolono się z walki w terenie zurbanizowanym i poruszania się w szyku ubezpieczonym. Zdjęcia z imprezy do obejrzenia tutaj.

17-18 marca, sekcja Luftwaffe zorganizowała manewry wewnętrzne na zamku Czocha, gdzie pojawiliśmy się na zaproszenie dyrekcji obiektu. Zapraszamy do galerii.

16 marca, na zaproszenie dyrekcji kina Helios we Wrocławiu, pojawiliśmy się na premierze filmu "Hans Kloss - Stawka Większa Niż Śmierć", podczas której zaprezentowaliśmy widzom dioramy, pokaz musztry i krótką inscenizację. Zapraszamy do galerii.

W dniach 10-11 marca 2012 roku, nasza grupa zaprezentowała dioramę wojsk niemieckich i sowieckich, podczas tegorocznych targów Motorcycle Show w Hali Stulecia we Wrocławiu. Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

19 lutego, na zaproszenie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Warta" oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Salamandra" sekcja RKKA naszej grupy wzięła udział w V edycji widowiska historycznego "Bitwa o Poznań". Zapraszamy do galerii.

18 lutego 2012 sekcja Wehrmachtu wzięła udział w manewrach, które odbyły się w okolicach Wrocławia. Czas poświęcono na ćwiczenia musztry oraz zawody sprawnościowe. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

W dniach 11-12 lutego 2012 roku, sekcja Waffen-SS zorganizowała wewnętrzne manewry, których celem było bytowanie w mroźnych warunkach frontu wschodniego. Tłem spotkania było opuszczone miasteczko, którego architektura przypominała tę z wojennego Charkowa. Członkowie sekcji spędzili noc w piwnicy zrujnowanego budynku, podczas gdy temperatura spadła do -27 stopni celsjusza... Zapraszamy do galerii!

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: