ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: Niespokojna emerytura

NIESPOKOJNA EMERYTURA T-34

T-34 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych czołgów świata. Jego udana konstrukcja oraz szlak bojowy przysporzyły mu należnej sławy. Od rozpoczęcia produkcji pierwszych wersji czołgu T-34 w latach 40-stych minęło już ponad 70 lat. Nadal możemy je często spotkać jako pomniki w wielu miastach lub też w roli eksponatów w większości muzeów. Niemniej nie wszystkie "teciaki" skończyły w domu starców, część z nich nadal pozostaje w czynnej służbie w najdalszych zakątkach świata. Pod koniec XX wieku czołgi T-34 były używane w wojnie domowej w dawnej Jugosławii oraz w innych pomniejszych konfliktach. Niektóre armie mimo wycofania ich z jednostek pierwszego rzutu nadal zachowały je w magazynach lub jednostkach szkoleniowych. Niemniej to był XX wiek. Jak wygląda ich sytuacja teraz na początku XXI wieku?

Somalia

Sytuacja w Somalii jest delikatnie mówiąc skomplikowana. Kraj ten jest targany konfliktami wewnętrznymi, a część republik ogłosiła secesję. Niemniej według oficjalnych informacji w republice Somalilandu nadal pozostają w użyciu czołgi T-34, niestety ich liczba nie jest dokładnie znana.

Ukraina

W obliczu wojny domowej na Ukrainie obydwie strony używają wszelkiego dostępnego sprzętu, nierzadko amatorskiej produkcji. Nie mogło tam również zabraknąć T-34. Najciekawszym przykładem jest czołg służący po stronie separatystów o nazwie " Antracyt ", który został zmodyfikowany poprzez wzmocnienie błotników ogniwami gąsienic oraz poprzez dodanie prymitywnych, siatkowych ekranów mających chronić czołg przed działaniem pocisków kumulacyjnych.

Na zdjęciu T-34/85 służący w siłach ukraińskich separatystów.

Syria

Podobnie jak na Ukrainie wojna domowa w Syrii również zmusza walczące strony do używania najrozmaitszego sprzętu. Mimo, że siły rządowe dysponują stosunkowo nowoczesnym sprzętem to nie można tego powiedzieć o siłach Państwa Islamskiego lub siłach tzw. "demokratycznej opozycji".

Na zdjęciu syryjski T-34/85 uwieczniony na filmie z miasta Al-Kunajtira.

Jemen

Tak, jak dwaj poprzednicy Jemen również toczony jest wojną domową. W zaistniałej sytuacji również z magazynów wyciągany jest cały dostępny sprzęt w tym słynne T-34, które służą w obydwu walczących frakcjach, gdyż nawet armia nie opowiedziała się w całości za konkretnym stronnictwem.

Na zdjęciu T-34/85 jednej z Jemeńskich brygad pancernych.

Korea Północna

W przypadku Korei Północnej mamy do czynienia z ciekawym ewenementem. We wspomnianych wcześniej krajach T-34 zostały użyte w sytuacji kryzysowej i gdyby nie to, to prawdopodobnie trafiłyby do rezerwy. Korea Północna nie tylko użytkuje swoje T-34, ale nawet usiłuje je modernizować! Na paradzie z okazji założenia Koreańskiej Partii Pracy 10 października 2015 roku w Pjongjangu można było zauważyć T-34/85 poddane modyfikacjom. Z tego, co można zauważyć z zewnątrz to mniejsze koło napędowe podobne bardziej do tych z T-55, zmienione gniazdo karabinu maszynowego prawdopodobnie w celu umieszczenia w nim broni większego kalibru (może nawet 12,7mm). Kolejną różnicą w stosunku do pierwowzoru są poręcze zamontowane na burtach pojazdu, być może mające pomóc w przewożeniu desantu. Ostatnim rzucającym się w oczy szczegółem są małe elementy przyspawane do wieży. Niestety ciężko jednoznacznie określić ich przeznaczenie lecz mogą to być uchwyty do mocowania dodatkowego opancerzenia lub nawet pancerza reaktywnego niemniej są to tylko luźne spekulacje.

Zmodyfikowany T-34/85 podczas parady w 2015 roku.

Czy to już koniec historii słynnego T-34? Otóż nie, poza wspomnianymi "klasycznymi" czołgami w wielu armiach świata wykorzystywane są wozy zabezpieczenia technicznego na podwoziu T-34 lub nawet działa samobieżne, ale to już temat na kolejny artykuł.

Opracował: Mateusz Jackowski

 

Źródła:
https://historygeek.co.nz/2012/05/19/last-of-the-t-34s/
http://www.somaliareport.com/index.php/post/1299/Somalilands_Military_is_a_Shadow_of_the_Past_
The Military Balance 2012. International Institute for Strategic Studies.

Źródła zdjęć:
https://rpcdn.ruposters.ru/newslead/7/71196f0e29ece8332715b7ee3075749f.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=DdsDOtHY6-c
http://www.uskowioniran.com/2015/04/wwii-era-soviet-armor-engaged-in-yemen.html
https://www.youtube.com/watch?v=PzPvhrh7gLM

powrót

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: