ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: archiwum wydarzeń 2006

archiwa: 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005

26 listopada 2006 roku - zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w prezentacji zabytkowych pojazdów militarnych na wrocławskim Oldtimerbazarze, gdzie po raz pierwszy w ramach naszej grupy mieliśmy okazję do zaprezentowania umundurowania i wyposażenia żołnierza radzieckiego.

14, 16 i 18 listopada 2006 roku, dzięki uprzejmości Marka Łukasika, mieliśmy przyjemność brać udział w produkcji serialu "Tajemnica Twierdzy Szyfrów". Zdjęcia z naszym udziałem kręcone były w okolicach zamku Książ oraz w kamieniołomach nieopodal Strzegomia. Wzięliśmy udział w scenach pościgu za agentem Johannem Jorgiem (Paweł Małaszyński) i konwojowania rakiety V2. Wystąpiliśmy również jako oddział Feldgendarmerie. Zapraszamy do galerii zdjęć z planu filmowego.

07-08 października 2006 w Prochowicach, nasza grupa miała przyjemność wziąć udział we wspólnych manewrach, wraz z grupami Fallschirmjäger Regiment 1, Big Red One oraz Normandia '44. Prezentujemy galerię zdjęć i film z tego wydarzenia.

29 września 2006, Wójt Gminy Sośnie oraz Klub Miłośników Historii i Militariów "VIS" zorganizowali "Zlot historycznych pojazdów militarnych" w Sośniach, w ramach którego odbyła się rekonstrukcja bitwy "Przełamanie Linii Gotów", w której wzięła udział między innymi nasza grupa. Zapraszamy do galerii zdjęć z imprezy.

23 września 2006 w Lubiniu, GRH Festung Breslau, wzięła udział w XXIX edycji Dolnośląskiej Spartakiady Rekreacyjnej TKKF, gdzie zajęliśmy IV miejsce w Finałowych Zawodach Strzeleckich oraz V miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Dolnego Śląska w Dwuboju Strzeleckim. Organizatorem turnieju był Zarząd Okręgowy TKKF - Zagłębie Miedziowe.

19 września 2006 roku GRH Festung Breslau, gościła na planie fabularyzowanego filmu dokumentalnego "Ostatni lot bestii", opowiadającego historię załogi amerykańskiego bombowca B24 Liberator, zestrzelonego w lipcu 1944 roku nad miejscowością Krupski Młyn. Nasza grupa wzięła udział w kilku scenach, wraz z członkami sekcji niemieckiej GRH G.O. Śląsk. Prezentujemy galerię z planu zdjęciowego.

27-30 lipca 2006 roku, GRH Festung Breslau, miała ogromną przyjemność uczestniczyć w imprezie D-Day Hel(l) 2006 w Helu, obok grup niemieckich: Aufklärungs Abteilung 7 i Fallschirmjäger Regiment 1 oraz amerykań- skich: Normandia '44, Big Red One i 101 Airborne. Noclegi urządzone były w helskim Muzeum Obrony Wybrzeża, mieszczącym się w klimatycznie i epokowo urządzonych obiektach baterii działa 406 mm Schleswig-Holstein oraz wieży dalmierza artyleryjskiego. W programie imprezy znalazła się inscenizacja ataku amerykańskich spadochroniarzy na pozycje niemieckie w mieście Sainte Mere Eglise oraz inscenizacja lądowania aliantów na plaży Omaha w Normandii. Dodatkowo grupy rekonstrukcyjne przygotowały prezentację wyposażenie i uzbrojenia w postaci dioram. Galeria z imprezy znajduje się tutaj.

08-09 lipca 2006 roku, kierownictwo Zakładu Turystycznego Kompleksu Osówka (systemu podziemnych korytarzy zbudowanych w latach 1943-45, mających posłużyć najprawdopodobniej jako kwatera główna Adolfa Hitlera na Dolnym Śląsku), za pośrednictwem redakcji miesięcznika "Odkrywca", zaprosiło naszą grupę do uczestnictwa w imprezie z cyklu "Perły Dolnego Śląska", podczas której dokonaliśmy prezentacji umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia Wehrmachtu, polskiego wojska wrześniowego oraz elementów umundurowania sowieckiego. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z naszej wystawy.

06 lipca 2006 roku, GRH Festung Breslau udzieliła wywiadu dla telewizji TVN24, w związku z reportażem dotyczącym wypowiedzi brandenburskiego ministra spraw wewnętrznych Jörga Schönbohma, który wezwał polskie władze do podjęcia działań przeciwko produkcji i sprzedaży nazistowskich mundurów i odznaczeń w Polsce.

08 czerwca 2006 roku, GRH Festung Breslau zaproszona została do udziału w inscenizacji batalistycznej pt.
D-Day Hel(l) 2006, mającej się odbyć na Helu, w dniach 28-30 lipca 2006. Podczas imprezy przedstawione będą trzy inscenizacje dotyczące lądowania Aliantów w Normandii w 1944 roku. W imprezie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne: Big Red One, Normandia '44, 101 Airborne, Odwach, Aufklärungs Abteilung 7,
Fallschirmjäger Regiment 1, Festung Breslau oraz grupy rekonstrukcyjne z Czech. Szczegółowe informacje na oficjalnej stronie imprezy.

20 maja 2006 roku, nasza grupa, w towarzystwie: GRH Aufklärungs Abteilung 7, GRH Fallschirmjäger Regiment 1, sekcji niemieckiej GRH G.O. Śląsk, SRH Śląsk Cieszyński oraz sekcji niemieckiej SRH Wrzesień 39, jak również grup rekonstruujących wojska polskie, radzieckie i amerykańskie, wzięła udział w imprezie Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń, na którą składały się cztery rekonstrukcje: Bitwa Wyrska '39 , Kresy '39, Cassino '44 oraz Normandia '44. GRH Festung Breslau wzięła udział w dwóch ostatnich. W dziale rekonstrukcje prezentujemy galerię z tej imprezy. Dodatkowo przygotowaliśmy kilka tapet na pulpit, będących zdjęciami z rzeczonej imprezy.

19 maja 2006 - Gościliśmy na planie rosyjskiego filmu wojennego "Dywersant II", kręconego między innymi we Wrocławiu. GRH Festung Breslau została zaproszona do udziału w tej produkcji, przez Wrocławską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Dzięki temu, mieliśmy wielką przyjemność zagrania w kilku scenach, a przy okazji, dzięki rewelacyjnemu udekorowaniu pl. Piłsudskiego we Wrocławiu, mogliśmy na ciężarówce Opel Blitz, odbyć niesamowitą podróż w przeszłość :) Dane nam również było podejrzeć pracę filmowców od kuchni. Prezentujemy kilka zdjęć z tego wydarzenia. Dodatkowo, z okazji tego wydarzenia, pojawiliśmy się w sobotnim wydaniu "Faktu".

18 maja 2006 - W związku z naszym udziałem w inscenizacji w Wyrach, pojawiła się prezentacja naszej grupy, którą zapewne jeszcze niejednokrotnie wykorzystamy w promocji :)

16 maja 2006 - Na potrzeby inscenizacji historycznej, użyczyliśmy Zgromadzeniu Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wielkopolskim, części umundurowania i wyposażenia.

10 maja 2006 - W dniu dzisiejszym stowarzyszenie o nazwie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau, zostało zarejestrowane i rozpocząć może oficjalne działanie...

06 maja 2006 - Inscenizacja batalistyczna "Pętla" w Boryszynie zorganizowana przez Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. GRH Festung Breslau wzięła w niej udział obok takich grup rekonstrukcyjnych jak Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznej i 3 Bastion Grolman. W dziale rekonstrukcje zamieściliśmy zdjęcia z tej imprezy. Przy okazji imprezy, w lokalnej "Gazecie Lubuskiej" ukazał się artykuł "Bezkrwawe starcie", dzięki któremu po raz pierwszy znaleźliśmy się na łamach prasy :)

fot. Gazeta Lubuska

28 kwietnia 2006 - Złożyliśmy do Urzędu Miejskiego we Wrocławiu wszelkie dokumenty, niezbędne do zarejestrowania działalności grupy. Z niecierpliwością czekamy na decyzję w sprawie rejestracji stowarzyszenia o nazwie "Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau".

21 kwietnia 2006 - GRH Festung Breslau zatwierdziła swój udział w widowisku historycznym "Bitwa Wyrska 2006 - Bój o Gostyń", które odbędzie się w dniach 19-21 maja 2006 w Wyrach. Grupa weźmie udział w inscenizacjach "Monte Cassino" oraz "Normandia '44". Więcej szczegółów na oficjalnej stronie internetowej widowiska, gdzie znalazła się również prezentacja naszej grupy.

03 kwietnia 2006 - Zgłosiliśmy nasz udział w Zlocie Miłośników Fortyfikacji, który pod nazwą "Pętla Boryszyńska" obędzie się w dniach 5-6 maja 2006 roku w Boryszynie. GRH Festung Breslau weźmie udział w inscenizacji batalistycznej, którą przygotowuje Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej.

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: