ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: archiwum wydarzeń 2011

archiwa: 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005

13 grudnia, w 30. rocznicę wybuchu stanu wojennego, na zaproszenie władz Miasta Oławy, wzięliśmy udział w inscenizacji starcia robotników z oddziałem ZOMO w Jelczu-Laskowicach. Galeria z tego wydarzenia do obejrzenia tutaj.

W dniach 09-11 grudnia w dolnośląskiej miejscowości Pustelnik odbyły się manewry sekcji Waffen-SS. Okoliczne lasy i wzgórza zamieniły się na ten czas w Ardeny i stały się miejscem ćwiczeń musztry i taktyki. Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

03 grudnia 2011 roku, w okolicach Wrocławia zorganizowaliśmy wspólne manewry sekcji WH i RKKA naszej grupy, podczas których ćwiczyliśmy obsługę armaty przeciwpancernej PAK, walkę wręcz oraz szturmowanie budynku. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

19 listopada 2011 roku fotograf Paweł Kurzawski, zorganizował wystawę swoich zdjęć, wykonanych w trakcie inscenizacji historycznych w roku 2011, która odbyła się w holu głównym słynnego budynku PAST-y w Warszawie. Nasza grupa była jednym ze współorganizatorów tego przedsięwzięcia. Zdjęcia z wystawy do obejrzenia tutaj.

W nocy z 18 na 19 listopada, już po raz trzeci obie sekcje naszej grupy wzięły udział w imprezie z cyklu "Tropiciel", która tym razem odbyła się w okolicach Oborników Śląskich. Zapraszamy do galerii!

11 listopada na zaproszenie władz Miasta Oławy, przedstawiliśmy na oławskim rynku inscenizację potyczki Powstańców Wielkopolskich z wojskami pruskimi. Impreza odbyła się w okazji Święta Niepodległości. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

11 listopada nasza nowopowstała sekcja Luftwaffe zorganizowała manewry w okolicach Wrocławia. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

W dniach 4-6 listopada zostaliśmy zaproszeni przez Dom Kultury w Łambinowicach na jubileuszowy konkurs modelarski. Obie sekcje naszej grupy zaprezentowały dioramę i pokaz strzelania z moździerza. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

W dniach 14-16 października już po raz trzeci gościliśmy w Zamku Kliczków, gdzie oprócz kolejnych manewrów grupy, zorganizowaliśmy krótki pokaz batalistyczny. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

03 października, w Zduńskiej Woli odbyła się inscenizacja batalistyczna powstania warszawskiego, w której wzieliśmy udział. Nowością były walki wewnątrz budynku, które - jak i cały pokaz - były bardzo widowiskowe. Zapraszamy do galerii!

02 października zostaliśmy zaproszeni do Głogowa, aby wziąć udział w zdjęciach do kolejnego odcinka brytyjskiego programu "Mud Men" traktującego o niecodziennych pasjach. Program produkuje telewizja History Channel. Fotografie z planu zdjęciowego do obejrzenia w galerii.

25 września nasza grupa, dzięki uprzejmości Bractwa Kurkowego Miasta Wrocławia i Bractwa Kurkowego Grodu Jelcz-Laskowice, miała okazję odbyć strzelanie z historycznej broni palnej, takiej jak karabiny Mauser k98 i wz. 24 oraz broni krótkiej typu P38, P08, Colt 1911 i Vis. Zapraszamy do galerii!

W dniach 16-17 września sekcje niemieckie naszej grupy wzięły udział w inscenizacji batalistycznej "1944: Dotyk Wojny", której scenariusz nawiązywał do walk w Normandii w 1944 roku. Zapraszamy do galerii! Ponadto uhonorowani zostaliśmy takim oto podziękowaniem:

10 września 2011 roku, sekcja RKKA naszej grupy wzięła udział w inscenizacji batalistycznej "Front Wschodni 1945" w Kostrzyniu. Kilka zdjęć z tego wydarzenia do obejrzenia tutaj.

W dniach 3-4 września 2011 roku, na zaproszenie Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej, wzięliśmy udział w inscenizacji batalistycznej "Front Wschodni" w Skwierzynie. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

14 sierpnia 2011 roku gościliśmy w Kłodzku, podczas obchodów Dni Twierdzy Kłodzkiej. Na imprezie zaprezentowaliśmy dioramę i pokaz strzelania z moździerza. Uczestniczyliśmy również w przekazaniu czołgu T-34 Twierdzy Kłodzkiej. Zapraszamy do galerii.

31 lipca 2011 roku Inicjatywa Historyczna wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau już po raz trzeci zorganizowała we Wrocławiu obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W 67. rocznicę wybuchu Powstania - w niedzielę 31 lipca - na wrocławskim rynku zaprezentowały się warszawskie Grupy Rekonstrukcji Historycznej: Chrobry I, Miotła i Parasol. Patronat nad projektem objęło Muzeum Powstania Warszawskiego. Zdjęcia z tego wydarzenia do obejrzenia tutaj.

W dniach 22-24 lipca w Kętrzynie odbyła się druga edycja największego pikniku militarnego na Warmii i Mazurach w Parku Miniatur Warmii i Mazur w okolicach Wilczego Szańca. W tym roku w spotkaniu wzięło udział 250 rekonstruktorów z całej Polski. Nasza grupa zaangażowała się w inscenizację historyczną, do której napisaliśmy scenariusz i koordynowaliśmy jej przebieg. Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

W dniach 07-10 lipca 2011 już po raz czwarty wzięliśmy udział w Strefie Militarnej w Gostyniu. Członkowie naszej grupy zaprezentowali dioramy (lazaret polowy i skład amunicji) oraz wzięli udział w kolejnych inscenizacjach. Zapraszamy do galerii.

28 czerwca 2011 roku GRH Festung Breslau dostała zaproszenie do zaprezentowania się w czasie spotkania członków Stowarzyszenia Miłośników Barwy i Broni we wrocławskim Arsenale. Członkowie naszej grupy zorganizowali i zaprezentowali obszerną prelekcję poświęconą wyposażeniu i umundurowaniu wojsk walczących w Festung Breslau w 1945 roku. Poniżej prezentujemy krótki film z tego wydarzenia:

Na dzień 18 czerwca 2011 roku, sekcja Waffen-SS GRH Festung Breslau została zaproszona do Zduńskiej Woli pod Łodzią, gdzie zorganizowana została inscenizacja walk pod Arnhem i Bolonią. Zdjęcia z tej imprezy do obejrzenia tutaj.

11 czerwca sekcja RKKA ponownie zorganizowała manewry w okolicach Wrocławia, podczas których ćwiczono rozwijanie szyków w otwartym polu oraz praktyczne użycie mapy i kompasu. Zdjęcia z manewrów do obejrzenia tutaj.

W dniach 10-12 czerwca, na zaproszenie kolegów z SRH Die Freiwilligen, wzięliśmy udział we wspólnych manewrach, w miejscowości Czarna Woda, w klimatycznych lasach Borów Tucholskich. Zdjęcia z imprezy do obejrzenia tutaj.

W nocy z 27 na 28 maja po raz drugi wzięliśmy udział w biegu na orientację "Tropiciel", organizowanym przez Młodzieżowe Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego we Wrocławiu. Bieg odbył się w okolicach Bystrzycy Oławskiej. Naszej grupie przypadło obsadzenie załogą znajdujących się tam bunkrów i umocnień. Zapraszamy do galerii.

23 maja - czwarty - i niestety ostatni - dzień zdjęć do filmu "Kontrigra", tym razem na Zamku Czocha. Wzięliśmy udział w scenach likwidacji oddziału Waffen-SS, transportującego "brudną bombę". Zdjęcia do obejrzenia w zaktualizowanej galerii.

W dniach 21-22 maja, w ramach VI Konwentu Gier Strategicznych Grenadier 2011, obie sekcje naszej grupy wzięły udział w cyklu inscenizacji batalistycznych: Powstanie Warszawskie, Front Wschodni i Front Zachodni, które odbyły się na terenie warszawskiej Cytadeli. Zdjęcia z imprezy do obejrzenia tutaj.

13-15 maja po raz kolejny wzięliśmy udział w inscenizacji batalistycznej w Boryszynie. Tym razem - odmiennie niż w latach poprzednich - stawialiśmy czoła wojskom amerykańskim, w inscenizacji "Normandia 44". Zdjęcia tutaj.

14 maja, sekcja RKKA zorganizowała w okolicach Wrocławia manewry, podczas których odbyły się wykłady na temat obsługi broni jak i zajęcia praktyczne z tejże, jak również zorganizowano zajęcia z nawiązywania i utrzymywania łączności za pomocą telefonów polowych. Galeria do obejrzenia tutaj.

10 i 12 maja wzięliśmy udział w kolejnych zdjęciach do serialu "Kontrigra". Tym razem plan filmowy stanowiły ruiny w Walimiu oraz wnętrza sztolni Osówka. Członkowie naszej grupy wcielili się w niemieckich jeńców, funkcjonariuszy amerykańskiej żandarmerii wojskowej oraz ponownie w żołnierzy Waffen-SS. Zapraszamy do obejrzenia zaktualizowanej galerii.

05 maja członkowie naszej grupy wzięli udział w promocji reedycji książki Wojciecha Konduszy "Mała Moskwa. Rzecz o radzieckiej Legnicy". Wystąpiliśmy na legnickim rynku, prezentując przekrój różnorodnych mundurów armii radzieckiej od roku 1945 do upadku ZSRR. Zdjęcia z tego wydarzenia do obejrzenia tutaj.

11 kwietnia nasza grupa została zaproszona do wzięcia udziału w zdjęciach do rosyjskiego serialu "Kontrigra" w reżyserii Jeleny Nikołajewej. Jako komando złożone z żołnierzy Waffen-SS eskortowaliśmy "brudną bombę". Zdjęcia z planu do obejrzenia tutaj.

09 kwietnia wzięliśmy udział w imprezie zorganizowanej przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu i Starostwo Powiatowe w Oleśnicy przy współudziale wolontariuszy z oleśnickiego Liceum Ogólnokształcącego nr 2. Inscenizacja polegała na pokonaniu trasy Wrocław-Oleśnica-Syców w specjalnym składzie kolejowym, złożonym z zabytkowych wagonów. Zdjęcia z imprezy do obejrzenia tutaj.

02 kwietnia po raz kolejny gościliśmy na imprezie ASG Ardeny 2011 w Pałczewie koło Łodzi. W imprezie wzięło ponad 300 osób. Fotorelacja do obejrzenia tutaj.

Nasz udział w imprezie został nagrodzony takim oto dyplomem:

19 marca na zaproszenie GRH Wiking, sekcja RKKA naszej grupy, wzięła udział w manewrach w okolicach Opola. Galeria z tego wydarzenia do obejrzenia w sekcji RKKA.

W dniach 12-13 marca ponownie gościliśmy w Zamku Kliczków, gdzie zorganizowaliśmy walne zebranie Stowarzyszenia GRH Festung Breslau, podsumowujące działalność grupy w 2010 roku. Spotkanie było równiez okazją do przeprowadzenia szkolenia z zakresu szyków marszowych i obsługi moździerza. Galeria z tego wydarzenia do obejrzenia tutaj.

20 lutego, na zaproszenie PGRH Warta, wzięliśmy udział w imprezie "Bitwa o Poznań", zorganizowanej przez Stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań. Była to już IV edycja tej imprezy i odbyła się na terenie poznańskiej Cytadeli. Zapraszamy do odwiedzenia galerii z tego wydarzenia.

W dniach 29 stycznia oraz 05 i 13 lutego 2011 roku, braliśmy udział w sesji zdjęciowej do albumu o historii Wrocławia. Scenografię do zdjęć zapewniły nam między innymi zajezdnia tramwajowa przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu, wrocławska restauracja "Przedwojenna", dziedziniec wrocławskiego Arsenału oraz ruiny fabryki w Malczycach. Zapraszamy do galerii!

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: