ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: archiwum wydarzeń 2010

archiwa: 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005

W dniach 11-12 grudnia 2010 roku, sekcja Waffen-SS naszej grupy, zorganizowała manewry w miejscowości Gryżyna, korzystając z gościnnosci tamtejszego ośrodka rekreacji konnej. Zapraszamy do obejrzenia galerii z tej imprezy.

W nocy z 19 na 20 listopada 2010 wzięliśmy udział w cyklicznej imprezie "Tropiciel" - biegu na orientację, organizowanego przez Młodzieżowe Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego we Wrocławiu. Tym razem bieg odbył się w Kątach Wrocławskich. Każdorazowo bieg ma charakter przygodowy, toteż część imprezy miała zabarwienie historyczne, w czym organizatorom pomogły obie sekcje naszej grupy, obstawiając punkty kontrolne i kierując uczestników do następnych. Zdjęcia z biegu do obejrzenia tutaj.

W dniach 12-14 listopada gościliśmy w Zamku Kliczków, gdzie na zaproszenie dyrekcji zamku zorganizowaliśmy weekend historyczny dla gości zamku i okolicznych mieszkańców. Obie sekcje naszej grupy zaprezentowały dioramy, pokaz strzelecki, musztrę z bronią oraz krótką inscenizację batalistyczną. Dyrekcji zamku serdecznie dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą gościnę, a wszystkich zapraszamy do obejrzenia naszych galerii z tego wydarzenia.

10 listopada 2010 roku, na zaproszenie dyrekcji Szkoły Podstawowej w Sadkowie, gmina Kąty Wrocławskie, zorganizowaliśmy dla jej uczniów prelekcję dotyczącą historii walk o Wrocław, połączoną z pokazem umundurowania i wyposażenia wojsk bioracych udział w bitwach na froncie wschodnim. Nasz wysiłek został wynagrodzony stosownym podziękowaniem. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!

27 września 2010 roku, zaproszeni zostaliśmy do udziału w teledysku jazzowym Igor Boxx - Last Party In Breslau. Teledysk był wizją alternatywnego przebiegu bitwy o Wrocław, gdzie wojska obu stron wspólnie świętują zakończenie wojny w jednym z wrocławskich lokali.

17 października 2010 roku, z inicjatywy Jerzego Janickiego, prezesa Automobilklubu Legnickiego oraz założyciela fundacji Muzeum Techniki i Motoryzacji w Legnicy, na legnickim rynku odbył się piknik militarny, którego jedną z atrakcji był udział naszej grupy. Obie nasze sekcje zaprezentowały się w postaci dioram. Przedstawiliśmy również pokaz musztry i zaprezentowaliśmy nasze uzbrojenie. Zdjęcia z tej imprezy do obejrzenia w galerii.

W dniach 8-10 października 2010 roku, nasza grupa zorganizowała manewry w miejscowości Jugowice. Tłem dla spotkania były malownicze plenery Gór Sowich oraz pobliskie ruiny w Walimiu. Podczas manewrów ćwiczyliśmy obsługę granatników oraz taktykę poruszania się w terenie górzystym. Rozegraliśmy również nocną grę terenową. Zdjęcia z manewrów do obejrzenia tutaj.

02 października 2010 roku, sekcja RKKA naszej grupy, zorganizowała manewry w mundurach Ludowego Wojska Polskiego. Podczas manewrów szkoliliśmy się w zakresie obsługi ciężkiego karabinu maszynowego oraz udzielania pierwszej pomocy rannym. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

W dniach 24-26 września w Niepołomicach odbyła się impreza zatytułowana "Pola Chwały". Imprezę zorganizowały Małopolska Grupa Wargemingowa i Fundacja Zamek Niepołomice. W jej trakcie odbyły się dwie inscenizacje: front wschodni i front zachodni. Zdjęcia z imprezy do obejrzenia tutaj.

18 września 2010 roku, na zaproszenie Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej, sekcja Waffen-SS naszej grupy, wzięła udział w inscenizacji bitwy pod Falaise, która została zorganizowana w Żaganiu. Oto zdjęcia z tej imprezy. Ponadto nasz udział został uchonorowany takimi oto podziękowaniami ze strony organizatorów:

17 września 2010 roku w Lubinie, nasze stowarzyszenie zorganizowało imprezę poświęconą obchodom 71. rocznicy napaści ZSRR na Polskę, podczas którego przedstawiliśmy inscenizację wymiany jeńców polskich między Niemcami a Rosjanami. W drugiej części imprezy zainscenizowaliśmy potyczkę między tymi byłymi sprzymierzeńcami, która mogła mieć miejsce w okolicach Lubina, w 1944 roku. W naszych staraniach wspierali nas koledzy z PGRH Warta oraz innych grup rekonstrukcyjnych. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z imprezy.

11 września 2010 roku nasza grupa wzięła udział w "Operacji Filip" - inscenizacji batalistycznej w Kostrzyniu, gdzie zaprosiło nas Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. Zdjęcia z tej imprezy do obejrzenia tutaj.

15 sierpnia 2010 roku, nasza sekcja RKKA w mundurach LWP została zaproszona do Opola na Obchody Święta Wojska Polskiego Garnizonu Opolskiego. Impreza odbyła się pod patronatem wojewody opolskiego, a zdjęcia z niej można zobaczyć tutaj.

W dniach 31 lipca i 01 sierpnia 2010 roku, nasza grupa wzięła udział w obchodzach 66. Rocznicy Powstania Warszawskiego. Impreza zorganizowana została przez działaczy Dolnośląskiej Inicjatywy Historycznej. 31 lipca obchody odbyły się w Brzegu, gdzie zorganizowaliśmy dioramę powstańczej barykady, natomiast 01 sierpnia Rocznicę obchodziliśmy we Wrocławiu, gdzie nasza grupa zaprezentowała inscenizację batalistyczną, przedstawiającą potyczkę Powstańców Warszawskich z karną jednostką Waffen-SS "Knochensturm". Zdjęcia z Brzegu do obejrzenia tutaj, natomiast galerię z obchodów we Wrocławiu zobaczyć można tutaj.

W dniach 17-18 lipca 2010 roku, na zaproszenie Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego i Burmistrza Gminy Walim, wzięliśmy udział w VIII Push-Pull Party, czyli Mistrzostwach Polski w drezynowaniu, które odbywają się co roku na stacji w Jugowicach. Podczas imprezy zaprezentowaliśmy się w postaci dioram i zainscenizowaliśmy potyczkę między wojskami niemieckimi i radzieckimi, która mogła mieć miejsce w tych okolicach w 1945 roku. Zdjęcia z imprezy do obejrzenia tutaj.

W dniach 8-11 lipca odbyła się III Strefa Militarna w Gostyniu, na której również po raz trzeci stawiliśmy się w sile obu sekcji. Zaprezentowaliśmy dioramę wojsk niemieckich i radzieckich oraz wzięliśmy udział w trzech kolejnych inscenizacjach batalistycznych: Wzgórza Seelow 1945, Normandia 1944 oraz Driel 1944. Zdjęcia z pikniku i bitew do obejrzenia w galerii.

W dniach 26-27 czerwca 2010 roku, tradycyjnie już wystąpiliśmy w ramach VII Małopolskiego Pikniku Lotniczego, gdzie wystawiliśmy dioramy sekcji niemieckiej i radzieckiej i wzięliśmy udział w tamtejszym cyklu inscenizacji batalistycznych. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

W dniach 25-27 czerwca 2010 roku, nasza grupa wzięła udział w VI Pikniku Militarno-Historycznym w Sławkowie. Obie sekcje naszej grupy wzięły udział w paradzie pojazdów zabytkowych oraz zaprezentowały dioramy. Imprezę zorganiozwał Urząd Miasta Sławków. Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

W dniach 19-20 czerwca 2010 roku, nasza grupa wystawiła dioramy na III Pikniku Militarnym w Dąbrowie Górniczej. Wzięliśmy udział w tej imprezie już po raz drugi. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie, a wszystkich zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

W dniach 22-23 maja 2010 roku, obie sekcje naszej grupy wzięły udział w manewrach w Jugowicach. Była to również okazja do wykonania sesji zdjęciowej w ruinach fabryki w Walimiu. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

15 maja 2010 roku, na zaproszenie stowarzyszenia "Pancerny Skorpion", podsekcja Ludowego Wojska Polskiego GRH Festung Breslau wzięła udział w obchodach 66. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Zdjęcia z imprezy do obejrzenia tutaj.

W dniach 08-09 maja 2010 roku, władze Żmigrodu zorganizowały inscenizację nawiązującą do walk na froncie wschodnim w 1945 roku. Impreza odbyła sie w ruinach żmigrodzkiego zamku. Zdjęcia z imprezy.

W dniach 24-25 kwietnia 2010 roku, na zaproszenie kolegów z PGRH Warta, po raz kolejny raz wzięliśmy udział w poznańskich "Dniach Ułana". Nasza grupa wystąpiła w inscenizacji "Brandenburgia '45". Imreza była też okazją do oficjalnej premiery naszej repliki pojazdu Goliath. Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

10 kwietnia 2010 roku portal www.mmwroclaw.pl zorganizował ósmą edycję imprezy "Photo Day". Tym razem celem obiektywów był wrocławski dworzec główny PKP. Była to ostatnia szansa na jego zwiedzenie przed gruntownym remontem, któremu niebawem zostanie poddany. Fotografom udostepniono również słynne tunele biegnące pod peronami dworca. Członkowe naszej grupy wcielili się głównie w role podróżnych w strojach z lat '40. Zdjęcia z tej imprezy znajdziecie tutaj.

W dniu 09 kwietnia 2010 roku, zorganizowaliśmy spotkanie grupowe w okolicach Namysłowa, które dało nam okazję do przećwiczenia zasad posługiwania się bronią oraz ćwiczenia obsługi moździerza polowego. Zdjęcia w galerii.

27 marca 2010 roku, członkowie naszej grupy zaproszeni zostali do Pałczewa pod Łodzią, gdzie wzięli udział w rekonstrukcji bitwy o Ardeny, przy użyciu broni ASG oraz pirotechnicznych środków pozoracji pola walki. Zdjęcia z tej imprezy do obejrzenia tutaj.

20 marca 2010 roku, nasza grupa ponownie wzięła udział w drugiej już inscenizacji "Bój o Kołobrzeg", zorganizowanej przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołbrzegu. W imprezie wzięły udział między innymi grupy: 3 Bastion Grolman, Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznej oraz Pomerania 1945. W inscenizacji wzięły udział obie nasze sekcje; sekcja RKKA na czas imprezy ponownie przywdziała uniformy Ludowego Wojska Polskiego. Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

27 lutego 2010 roku, sekcja Wehrmachtu spotkała się w podwrocławskich Blizanowicach, gdzie odbyła się sesja zdjęciowa i ćwiczenia koordynacji pododdziałów piechoty podczas szturmu na pozycje nieprzyjaciela. Zdjęcia z tego wydarzenia do obejrzenia w naszej galerii!

20 lutego 2010 roku, sekcja Waffen-SS naszej grupy, zorganizowała manewry, mające na celu przećwiczenie współdziałania strzelców ze wsparciem ogniowym ciężkiego karabinu maszynowego. Zdjęcia z manewrów do obejrzenia tutaj.

30 stycznia 2010 roku twórcy portalu www.mmwroclaw.pl zaprosili naszą grupę do udziału w imprezie z cyklu "Photo Day". Była to już szósta edycja imprezy, skierowanej głownie do fotografów-amatorów. Tym razem obiektem narażonym na ciężki ostrzał z obiektywów fotograficznych stały się koszary na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Zdjęcia z tej imprezy do obejrzenia tutaj.

25 stycznia 2010 roku, sekcja RKKA GRH Festung Breslau wzięła udział w nagraniu programu dokumentalnego dla TV Opole. Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

W dniach 22-24 stycznia 2010 roku, wszystkie sekcje naszej grupy wzięły udział w inscenizacji batalistycznej "VII Rajd Karabanowa - Przełamanie 2010", która odbyła się w Pniewie. Imprezę zorganizowała zaprzyjaźniona z nami GRH 3 Bastion Grolman, której serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

21 stycznia 2010 roku, w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, uczestniczyliśmy w prelekcji, mającej na celu przybliżenie uczniom ww. placówki historię walk o Wrocław przez pryzmat działalności naszej grupy. Dyrekcji i organizatorom prelekcji serdecznie dziękujemy za poświęconą uwagę. Poniższe zdjęcia pochodzą z artykułu autorstwa Kai Mamotiuk, zamieszczonego na stronie internetowej liceum.

17 stycznia 2010 roku, sekcjia RKKA GRH Festung Breslau wzięła udział w inscenizacji "Wyswobodzenie 1945", która odbyła się w Opocznie. Zdjęcia z inscenizacji do obejrzenia tutaj.

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: