ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: archiwum wydarzeń 2009

archiwa: 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005

23 grudnia 2009 roku, w wrocławskim klubie "Trzy Kolory" odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne członków GRH Festung Breslau. Łamiąc sie opłatkiem zyczyliśmy sobie dalszego, prężnego rozwoju grupy oraz wielu widowiskowych ale i bezpiecznych inscenizacji batalistycznych, w których bedziemy brali udział w nadchodzącym, Nowym Roku 2010.

05 grudnia 2009 roku, na podwrocławskim poligonie na Sołtysowicach, odbyła się manewry sekcji Waffen-SS, połączone z sesją zdjęciową tejże. Zdjęcia z tego wydarzenia do obejrzenia tutaj.

06 grudnia 2009 roku, we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych odbyła się impreza militarna z cyklu obchodów 55-lecia tej instytucji. W imprezie wzięła udział nasza grupa, której obie sekcje przedstawiły swoją działalność w postaci dioram. Zdjęcia do obejrzenia w sekcji tutaj.

21 listopada 2009 roku, za sprawą ekipy kanału Discovery Historia, gmach Polskiego Radia Wrocław przy ul. Karkonoskiej we Wrocławiu, zamienił się w berlińską siedzibę Gestapo. Ekipa Discovery Historia kręciła tutaj zdjęcia do nowego cyklu programów Bogusława Wołoszańskiego, w których wzięła udział nasza grupa. Zdjęcia z planu do obejrzenia tutaj.

W dniach 13-15 listopada, po raz kolejny spotkaliśmy się w okolicach Namysłowa, aby odbyć ćwiczenia sprawnościowe, strzeleckie oraz obsługi granatnika. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

W dniach 03-04 października 2009 nasza grupa zorganizowała wewnętrzne manewry, podczas których ćwiczyliśmy taktykę walki. Aby lepiej poczuć zagrożenie pola bitwy, wykorzystaliśmy broń ASG. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

26 września zaznaczyliśmy swoją obecność na III Kłodzkim Pikniku Artyleryjskim. Impreza zgromadziła rekonstruktorów z przestrzeni wieków i obfitowała w szereg pokazów artyleryjskich i broni z różnych epok.

19 września 2009 zaznaczyliśmy swoją obecność na imprezie z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Nasza grupa przygotowała wspólną dioramę wraz z kolegami z PGRH Warta. Po raz kolejny wystapiliśmy w mundurach Ludowego Wojska Polskiego.

17 września 2009, w rocznicę najazdu wojsk sowieckich na Polskę, przygotowaliśmy inscenizację spotkania Rosjan z wojskami niemieckimi w Brześciu, poprzedzoną przemarszem kolumny polskich jeńców przez ulice Wrocławia. Inscenizację zakończyliśmy pod pomnikiem ofiar katyńskich we Wrocławiu, gdzie nasi członkowie wystepujący w roli polskich żołnierzy odczytali uroczysty apel poległych:

A P E L   P O L E G Ł Y C H
Stajemy dziś - z pochyloną głową,
pełni zadumy i bolesnego skupienia,
do uroczystego apelu poległych,
pomordowanych i zaginionych
oddając hołd Żołnierzom walczącym na wszystkich frontach Kampanii Wrześniowej
              
STAŃCIE DO APELU!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Szczególnie dziś wzywam do Apelu żołnierzy Wojska Polskiego
walczących od 17 września z bolszewicką nawałą

WZYWAM WAS DO APELU!
POLEGLI NA POLU CHWAŁY!

Wzywam Was, jeńców - oficerów z Kozielska,
Starobielska i Ostaszkowa
Was, pomordowanych haniebnie strzałem w tył głowy
w Katyniu, Miednoje, Charkowie
i tajemnych cmentarzach kryjących do dziś zbrodnie NKWD.

WZYWAM WAS DO APELU!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Wołam wszystkich, żołnierzy Korpusu Polskiego gen. Andersa
i I Dywizji Wojska Polskiego im. Tadeusza Kościuszki,
którzy złożyli swoje kości w bojach pod Monte Cassino i Lenino
Wzywam Was wszystkich, którzyście o Polskę walczyli,
dla niej cierpieli i za nią ginęli na wszystkich
frontach Europy i świata

WZYWAM WAS DO APELU!
POLEGLI NA POLU CHWAŁY!

Wzywamy do Apelu wszystkich, którzy za to że byli Polakami cierpieli,
ginęli w łagrach, syberyjskich śniegach, daleko od domu,
w męce konając z głodu i wyniszczenia

WZYWAM WAS DO APELU!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Wzywam Was - Polskie dzieci, którym odebrano dom rodzinny,
Rodzicieli Waszych, Wasze dzieciństwo
Waszą pamięć i Wasze życie

WZYWAM WAS DO APELU!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Wołam wszystkich - znanych z imienia
i bezimiennych Polaków,
którym nie dany był powrót do kraju ojczystego,
na których do dziś daremnie czekamy,
których ślady dawno zawiał śnieżny buran północy
i gorące piachy pustyni

STAŃCIE DO APELU!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Do Was zwracam się - Wy, którzy przeżyliście koszmary zsyłki,
łagrów, głodu i pracy ponad siły,
Do Was - potomni - synowie i córki Sybiraków i Łagierników
Jeśli my zapomnimy o Nich
- niech Bóg zapomni o nas!

Niech dzisiaj z tego miejsca i z tego apelu
idzie w świat nasze wołanie:

- NIGDY WIĘCEJ LUDOBÓJSTWA!
- NIGDY WIĘCEJ NIENAWIŚCI!
- NIGDY WIĘCEJ WOJNY!

Imprezę zorganizowała Dolnośląska Inicjatywa Historyczna, a przy inscenizacji pomogli nam koledzy z PGRH Warta, za co serdecznie im dziękujemy! Zdjęcia z inscenizacji do obejrzenia tutaj.

W dniach 11-12 września 2009 roku, na zaproszenie Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej, obie sekcje naszej grupy wzięły udział w inscenizacji batalistycznej zdobycia Twierdzy Kostrzyń przez wojska radzieckie w 1945 roku. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

22 sierpnia w Maćkowicach pod Przemyślem, na zaproszenie GRH Wiking, wzięliśmy udział w rekonstrukcji historycznej przedstawiającej wydarzenia z września 1939, jakie rozegrały się we wsi Mużyłowice Narodowe. Zdjęcia z imprezy do obejrzenia tutaj.

15 sierpnia 2009 wzięliśmy udział w uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego w Opolu, gdzie członkowie naszej grupy wcielili się tym razem w role żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.

W dniach 8-9 sierpnia 2009 roku, juz po raz drugi zaproszono nas do stolicy, na inscenizację Powstania Warszawskiego. Tym razem inscenizacja dotyczyła bitwy o "Twierdzę Zmartwychwstanek". Zdjęcia z tej imprezy do obejrzenia tutaj.

29 lipca - 1 sierpnia 2009 roku, na zaproszenie Dolnośląskiej Inicjatywy Historycznej, wzięliśmy udział w cyklu imprez związanych z obchodami 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przypadła nam zaszczytna rola odtworzenia postaci powstańców warszawskich, do której starannie się przygotowaliśmy.
Już od 29 lipca, na wrocławskim Rynku spotkać można było utworzone przez nas patrole powstańcze, wręczające przechodniom ulotki informujące o rocznicy, wydane w formie powstańczego "Biuletynu Informacyjnego". Tego samego dnia nasza grupa przebrana w mundury powstańcze, wzięła udział w uroczystości odbywającej się w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej, gdzie gościli również weterani Powstania Warszawskiego. Następnie, w towarzystwie Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, oprowadziliśmy kombatantów po kanale znajdującym się na ulicy Długiej.
1 sierpnia na wrocławskim Rynku urządziliśmy barykadę uliczną, która jednocześnie stała się scenografią przedstawień artystycznych związanych z obchodami rocznicowymi. Galeria z cyklu imprez do obejrzenia tutaj.

18 lipca 2009 roku, obie sekcje naszej grupy wzięły udział w drugiej edycji imprezy "Strefa Militarna" w Gostyniu. Zaprezentowaliśmy dwie dioramy, oraz wzięliśmy udział w inscenizacjach potyczek Normandia '44 oraz Front Wschodni 1945. Zdjęcia z imprezy do obejrzenia tutaj.

11 lipca 2009 roku, gościliśmy w studiu radia TOK FM, gdzie wzięliśmy udział w programie na żywo, z cyklu "Lego-logos" pod redakcją Jarosława Marka Spychały.

4 lipca 2009 roku ruszyły zdjęcia do programu dokumentalnego "Festung Breslau" - projektu Macieja Markiewicza, tworzonego równolegle z filmem fabularnym "Wratislavia" w którym również bierzemy udział. Zdjęcia odbyły się na cmentarzysku starych tramwajów w zajezdni przy ul. Wejherowskiej we Wrocławiu. Na planie zagościła Telewizja Polska, co zaowocowało pojawieniem się informacji o tym wydarzeniu w TVP3 oraz Teleexpresie. Galeria z planu tutaj.

W dniach 26-28 czerwca 2009 roku, na zaproszenie kolegów z GRH Big Red One, juz po raz trzeci wzięliśmy udział w Małopolskim Pikniku Lotniczym, gdzie zaprezentowaliśmy dioramę i wzięliśmy udział w rekonstrukcjach Normandia 1944 i Czechosłowacja 1945. Impreza ta dała nam również okazję do zaprezentowania po raz pierwszy repliki działka PAK 35/36. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

18 czerwca na zaproszenie telewizji TVN, wzieliśmy udział w zdjęciach do programu dokumentalnego o wrocławskim Moście Zwierzynieckim. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z tego wydarzenia.

W dniach 13-14 czerwca 2009 roku, wzięliśmy udział w II Muzealnym Festynie Historycznym w Dąbrowie Górniczej, zorganizowanym przez Muzeum Miejskie "Sztygarka". Podczas imprezy zaprezentowaliśmy dioramę wojsk niemieckich i radzieckich oraz stanowisko strzeleckie granatnika Granatwerfer 36, jak również zainscenizowaliśmy krótki pokaz walki między oddziałami niemieckimi i radzieckimi. Zdjęcia z imprezy do obejrzenia tutaj.

31 maja, w Centrum Kultury Wrocław-Zachód odbyła się Biesiada Literacka z Markiem Krajewskim - autorem cyklu powieści kryminalnych z akcją umiejscowioną w Breslau. Nasza grupa użyczyła organizatorom elementów scenografii, jak również mieliśmy okazję spotkać się z samym autorem.

23 maja 2009 roku, Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium" po raz czwarty zaprosiło naszą grupę na "Bitwę Wyrską". Tym razem nasza sekcja RKKA zaprezentowała dioramę lazaretu polowego. W tym czasie koledzy z zaprzyjaźnionych grup wzięli udział w rekonstrukcji bitwy z września 1939 roku. Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

17 maja 2009, sekcja niemiecka naszej grupy, wzięła udział w inscenizacji "Normandia 1944", w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek w Bydgoszczy. Kolegom z GRH Wiking serdecznie dziękujemy za zaproszenie i wspólna zabawę na najwyższym poziomie, a wszystkich zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

W dniach 9-10 maja po raz kolejny uczestniczyliśmy w inscenizacji batalistycznaj "Pętla" w Boryszynie, na którą tradycyjnie już zaprosili nas koledzy z Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej. Zdjęcia z tej imprezy do obejrzenia tutaj.

24-26 kwietnia 2009 roku, ponownie spotkaliśmy się w okolicach Namysłowa, gdzie zorganizowaliśmy manewry, podczas których doskonaliliśmy musztrę i podstawy poruszania się w szykach. Szkoliliśmy się również w zakresie posługiwania się kompasem oraz bezpiecznego posługiwania się bronią hukową. Dodatkowo ćwiczyliśmy celność strzelania z broni ASG, rzut granatem ćwiczebnym oraz atak przy użyciu bagnetu. W manewrach uczestniczyli równiez członkowie PGRH Warta. Zdjęcia z manewrów do obejrzenia w galerii.

W dniach 8-19 kwietnia 2009 roku, na zaproszenie PGRH Warta, pojawiliśmy się na imprezie "Dni Ułana" w Poznaniu, gdzie po raz pierwszy mieliśmy okazję wcielić się w żołnierzy Wehrmachtu z okresu września 1939 roku. Również po raz pierwszy, w ramach naszej grupy zaprezentowaliśmy sylwetkę żołnierza Wojska Polskiego z 1939 roku. Zdjęcia z tej imprezy do obejrzenia tutaj.

W dniach 20-22 marca 2009 roku, nasza grupa wzięła udział w incenizacji "Bój o Kołobrzeg", zorganizowanej przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołbrzegu. W imprezie wzięły udział między innymi grupy: Pomerania 1945, Fallschirmjäger Regiment 1, Panzer-Lehr, Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznej oraz 3 Bastion Grolman. W inscenizacji wzięły udział obie nasze sekcje; sekcja RKKA na czas imprezy przywdziała uniformy Ludowego Wojska Polskiego. Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

28 lutego 2009 roku ponownie spotkaliśmy się w okolicach Namysłowa, gdzie nagrywaliśmy program dla Telewizji Kablowej TELKA. Spotkanie to było okazją do odbycia ćwiczeń musztry i taktyki. Zdjęcia w galerii. Sam program obejrzeć można tutaj.

16 lutego 2009 roku, w lutowym numerze miesięcznika "Komandos" ukazał się artykuł Pawła Stachnika o GRH Festung Breslau, zatytułowany "Żołnierze Twierdzy Wrocław". Zapraszamy do lektury!

15 lutego 2009 roku, na stacji kolejowej Wałcz-Raduń w wałczu odbyła się inscenizacja przedstawiająca epizod walk o Wał Pomorski w 1945 roku. Zapraszamy do galerii.

13 lutego 2009 roku, na łamach "Wieczoru Wrocławia" - dodatku do gazety Polska Gazeta Wrocławska, pojawił się artykuł Katarzyny Kroczak, pod tytułem "Chłopcy bawię sie w wojnę", ukazujący działalność naszej grupy. Artykuł przeczytać można tutaj.

19 stycznia 2009 roku, w "Tygodniku Wrocławskim" ukazał się artykuł Bartłomieja Sarny pt. "Ginące Breslau", traktujący o znikających śladach dawnego Wrocławia, które dokumentuje nasza grupa. Artykuł można przeczytać tutaj.

17-18 stycznia 2009 roku, po raz kolejny wzielismy udział w zdjeciach do filmu "Wratislavia" Macieja Markiewicza. Na planie pojawił się samochód osobowy Opel Kadett z 1940 roku. Zdjęcia z planu można obejrzeć w zaktualizowanej galerii.

17 stycznia 2009 roku zaznaczyliśmy swoją obecność na X-tym Moto Weteran Bazarze w Łodzi. Było to możliwe dzięki ogromnej gościnności kolegów z KG Edelweiss. Kilka zdjęć z tego wydarzenia do obejrzenia tutaj.

15 stycznia 2009 roku, we wrocławskim wydaniu Gazety Wyborczej pojawił się artykuł Beaty Maciejewskiej, dotyczący działalności GRH Festung Breslau na polu dokumentowania śladów Breslau w naszym mieście. Pełna wersja artykułu do przeczytania tutaj.

W dniach 09-11 stycznia 2009 roku, na zaproszenie GRH Pomerania 1945 pojawiliśmy się na zamku w Tucznie, gdzie odbyła się wieczorna rekonstrukcja walk z wojskami sowieckimi, które miały miejsce na tych terenach w 1945 roku. Ponadto wzięliśmy udział w improwizowanej leśnej potyczce przeciwko naszym kolegom z sekcji RKKA. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: