ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: archiwum wydarzeń 2008

archiwa: 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005

30 listopada 2008 roku na "Bastionie Ceglanym" we Wrocławiu odbyły sie kolejne zdjęcia do film u "Wratislavia". Jednym z elementów scenografii była replika działa 88 mm. Na planie zagościł również znany wrocławski aktor, pan Jerzy Mularczyk. Zdjęcia z planu filmowego w zaktualizowanej galerii.

28 listopada 2008 roku, wzieliśmy udział w zdjęciach do jednego z odcinków serialu dokumentalnego "Niesamowite historie", którego narratorem jest Janusz Weiss. Serial obejrzeć można w TV Puls, a u nas zdjecia z planu.

24 listopada zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z Wiceprezydentem Wrocławia, panem Jarosławem Obremskim. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Miasta Wrocławia i dotyczyło naszej działalności na polu dokumentowania śladów po Breslau.

21 listopada nasza grupa współpracowała przy powstaniu artykułu "Bunkry do remontu", który ukazał się na łamach 37 numeru "Tygodnika Wrocławskiego". Autorowi tekstu udostępniliśmy również nasze zbiory zdjęć wrocławskich bunkrów, do wykorzystania w artykule. Skan artykułu można obejrzeć i przeczytać tutaj.

W dniach 14-16 listopada, w miejscowosci Smarchowice Śląskie pod Namysłowem, zorganizowalismy wewnętrzne manewry grupy, podczas których intensywnie ćwiczyliśmy zagadnienia związane z komunikowaniem się za pomocą sygnałów ręcznych i dźwiękowych oraz poruszanie się w szykach Schützenkette i Schützenreihe. W manewrach wzięła udział również nasza sekcja RKKA. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

11 listopada 2008 roku, w 90. rocznicę odzyskania niepodległości, nasza grupa wzięła udział w wystawie fotografii Andrzej Pasieki, pod tytułem "Oblicza Frontu", zorganizaowanej w Zabrzu, w skansenie górniczym "Królowa Luiza". Podczas wystawy nasza grupa zaprezentowała uzbrojenie i wyposażenie wojsk niemieckich i radzieckich z okresu II wojny światowej. Fotorelacja z tego wydarzenia do obejrzenia tutaj.

09 listopada 2008 roku ponownie spotkaliśmy sie w podwrocławskim bunkrze, aby wziąć udział do kolejnych zdjęć do filmu "Wratislavia". Dokręcone zostały brakujące ujęcia do zdjęć z sierpnia. Zapraszamy do zaktualizowanej galerii.

25 września 2008 roku, członkowie obu sekcji naszej grupy, dla uczniów Gimnazjum nr 2 Przymierza Rodzin z Warszawy, przeporwadzili prelekcję na temat walk o Wrocław w 1945 roku, połączoną z pokazem sprzętu niemieckiego i radzeckiego.

20 września 2008 roku, GRH Festung Breslau wraz z Urzędem Gminy Święta Katarzyna, zorganizowała II Pokaz Grup Rekonstrukcji Historycznej Święta Katarzyna 2008, który odbył się w podwrocławskich Radwanicach. Na imprezie pojawiły się również grupy: Big Red One, KG Schlesien oraz Wartheland. W jej trakcie odbyła się parada pojazdów wojskowych (motocykle niemieckie, amerykańska ciężarówka Dodge, brytyjski Daimler Dingo oraz radziecki GAZ-51). Pojawiło się również niemieckie działko przeciwpancerne PAK-36. Zdjęcia z imprezy.

12 września 2008 roku, członkowie naszej grupy wzięli udział w zdjęciach do filmu Władimira Krasnopolskiego "Widząc czas na wskroś" - serialu poświęconego osobie Wolfa Messinga - wizjonera, który przepowiadał losy II wojny światowej. Zdjęcia realizowane są dla rosyjskiej telewizji. Plan filmowy na którym gościliśmy, mieścił się z Rakoniewicach pod Poznaniem. Galeria do obejrzenia tutaj.

30 sierpnia 2008 sekcja RKKA GRH Festung Breslau wzięła udział w Dolnośląskim Pikniku Lotniczym, organizowanym przez Port Lotniczy Wrocław S.A. i 3 Bazę Lotniczą we Wrocławiu. Nasza grupa wystawiła dioramę obozowiska żołnierzy radzieckich. Kilka zdjęć z tej imprezy do obejrzenia tutaj.

24 sierpnia 2008 roku, wzięliśmy udział w zdjęciach do filmu Macieja Markiewicza, pt. "Wratislavia". Będzie to obraz opowiadający o losach żołnierzy walczących w Festung Breslau, w ostatnich dniach wojny.
Tej niedzieli odbyły się pierwsze zdjęcia z naszym udziałem, choć na planie tego filmu przyjdzie nam gościć jeszcze nie raz. Zapraszamy do odwiedzenia galerii z planu zdjęciowego, która będzie na bieżąco aktualizowana.

23 sierpnia 2008 roku, delegacja naszej grupy odwiedziła czeską miejscowość Králíky, gdzie - jak co roku - odbyła się impreza rekonstrukcyjna "Cihelná". Mieliśmy okazję sprawdzić, jak wygląda rekonstrukcja historyczna u naszych południowych sąsiadów i przygotować się na przyszły rok, kiedy to sami weźmiemy w udział w tej imprezie

.

9 sierpnia 2008 roku, w parku przy Pałacyku Szustra na warszawskim Mokotowie miała miejsce inscenizacja jednego z epizodów Powstania Warszawskiego. Impreza odbyła się z inicjatywy Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław" i przy udziale Biura Promocji Miasta Warszawy. Przedstawiamy galerię zdjęć z tego wydarzenia.

7 sierpnia 2008 roku, GRH Festung Breslau wzięła udział z zdjęciach do filmu "Moje życie" - ekranizacji autobiografii Marcela Reicha-Ranickiego, w reżyserii Drora Zahaviego.

W dniach 11-13.07.2008, nasza grupa wzięła udział w imprezie Strefa Militarna Gostyń, na której obie nasze sekcje wystąpiły z dioramą. Ponadto wzięliśmy udział w cyklu potyczek inscenizujących bitwy w Normandii i na fronce wschodnim. Oprócz nas w imprezie wzięły udział między innymi grupy: Big Red One, AA7, Pomerania 45 oraz KG Edelweiss. Zdjęcia z imprezy do obejrzenia w galerii.

W dniu 28-29.06.2008 roku, GRH Festung Breslau, po traz drugi zagościła na Małopolskim Pikniku Lotniczym, gdzie wraz z grupami Big Red One, 101 Airborne, AA7 i pozostałymi, wzięła udział w rekonstrukcjach bitew we Włoszech i Francji. Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

6 czerwca 2006 roku, na pierwszej stronie "Tygodnika Wrocławskiego" pojawił się ciekawy artykuł autorstwa red. Bartłomieja Sarny pt. "(Wy)grywają wojny", traktujący o działalności Stowarzyszenia GRH Festung Breslau. Redaktorowi dziękujemy za profesjonalne i rzetelne potraktowanie tematu, a wszystkich chętnych zapraszamy do lektury!

31 maja 2008 roku, Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium" oraz Gmina Wyry zorganizowały IV edycję widowiska historycznego "Bitwa Wyrska", w której już po raz trzeci wzięła udział nasza grupa. W ramach imprezy odbyły się dwie inscenizacje: "Wojna Obronna Polski 1939" oraz "Zachodnioeuropejski teatr działań wojennych 1943-1945". Nasza grupa wzięła udział w tej drugiej oraz wraz z sekcją RKKA zorganizowała dioramę. Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

30 maja 2008 roku wzięliśmy udział w pikniku militarnym w Twierdzy Kłodzko, gdzie nawiązaliśmy współpracę z grupą rekonstrukcyjną w Kralik w Czechach. Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

W dniach 9-10 maja 2008 nasza grupa, na zaproszenie Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej, już po raz trzeci zagościła na corocznej inscenizacji w Boryszynie. W bitwie udział wzięły obie sekcjie GRH Festung Breslau. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

6 maja 2008 roku, w 63 rocznicę kapitulacji Twierdzy Wrocław, na stronie internetowej Polskiego Radia Wrocław pojawił się ciekawy artykuł Łukasza Medeksza, pt. "63 lata po upadku - Festung Breslau żyje. W internecie." Zapraszamy do lektury!

W dniach 2-4 maja 2008 roku Fundacja "Park Militarny Twierdzy Modlin" zorganizowała inscenizację batalistyczną "Berlin Zdobyty!", w której pośród grup rekonstrukcyjnych takich jak Wiking, AA7, Kalina Krasnaja i innych, udział wzięły obie sekcje grupy Festung Breslau. Zapraszamy do galerii zdjęć.

W dniach 4-6 kwietnia 2008 roku obie sekcje naszej grupy wzięły udział w manewrach zorganizowanych w okolicach wsi Szwecja, w gminie Wałcz. Ponadto w imprezie wystapiły między innymi grupy Wiking, Pomerania 45 oraz Primorje 45. Zdjęcia do obejrzenia w tutaj.

29 marca 2008 roku, sekcje niemiecka i radziecka GRH Festung Breslau, wzięły udział w Pierwszym Pikniku Militarnym w Żorach. W imprezie wzięłu udział między innymi: Żorska Grupa Operacyjna oraz GRH Kampfgruppe Schlesien. Fotorelacja z tej imprezy do obejrzenia tutaj.

W dniu 15.03.2008 r. już po raz trzeci GRH Festung Breslau spotkała się z grupą Big Red One w okolicach Prochowic. Spotkanie to było okazją do wzięcia udziału w zdjęciach do filmu pod roboczym tytułem "Wioska Cudów ". Zdjęcia z tego spotkania do obejrzenia tutaj.

W dniach 1 i 2 marca 2008 roku, ponownie spotkaliśmy się w okolicach miejscowości Iwiny pod Wrocławiem, gdzie odbyły się intensywne ćwiczenia musztry oraz wykład na temat sygnalizacji ręcznej na polu walki. Zdjęcia do obejrzenia w tutaj.

13 lutego 2008 roku gościliśmy na planie najnowszego filmu Jana Jakuba Kolskiego, pt. "Afonia i pszczoły", gdzie przyszło nam zmierzyć się z trudną i niewdzięczną rolą strażników w obozie pracy. Prezentujemy galerię zdjęć z planu filmowego.

W dniu 1 lutego 2008, na zaproszenie GRH Wiking, wzięliśmy udział w inscenizacji przemarszu jeńców niemieckich przez centrum Torunia. Nazajutrz obyły się również manewry grup rekonstrukcyjnych na podtoruńskim poligonie. W imprezie udział wzięły również: GRH Kalina Krasnaja oraz GRH Primorje 45. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w tutaj.

18 stycznia 2008 roku, znany wrocławski historyk, pan Wojciech Chądzyński zaprosił nas do wrocławskiego XIII Liceum Ogólnokształcącego, gdzie mieliśmy ogromną przyjemność poprowadzić lekcję historii, na której zapoznaliśmy uczniów z historią walk o Wrocław w 1945 roku oraz zaprezentowaliśmy umundurowanie i wyposażenie żołnierzy radzieckich i niemieckich, biorących udział w tych walkach. Kolejne takie spotkanie zaplanowane jest na kwiecień 2008.

W ramach IX wystawy podczas łódzkiego Moto Weteran Bazaru, który odbył się 12 stycznia 2008 roku, zaprezentowaliśmy dioramę obozowiska żołnierskiego oraz wystawę sprzętu wojskowego. Dioramę zaprezentowaliśmy wspólnie z kolegami z KG Edelweiss. Sekcja RKKA naszej grupy zaprezentowała się dzięki uprzejmości GRH Legion. Przedstawiamy fotorelację z tej imprezy.

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: