ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: Musztra bez broni

Poniżej znajduje się lista i opis wykonania podstawowych komend musztry bez broni.

ANTRETEN! (Wstąpić!, nie na baczność)

Nie jest to komenda w dosłownym znaczeniu tego słowa. Termin ten odnosi się bardziej do "stanu sformowania oddziału". W języku niemieckim przykładowa komenda korzystająca z terminu "Antreten!", może brzmieć: "Jedermann, antreten drausen in fünf Minuten!" ("Wszyscy, sformować szereg na zewnątrz za pięć minut!") Pamiętaj, iż poprawna komenda powinna poprzedzać słowo "Angetreten!" typem formacji do którego jest kierowana (np. "Gruppe! In Linie zu einem Gliede -- Angetreten!") Jednakże, jeżeli padła komenda "Antreten!", można sformować szyk zgodnie z komendą "Rührt Euch". Na przykład, każdego ranka podczas apelu o godzinie 7.00, żołnierze odruchowo zgrupują się w szeregu w pozycji przypisanej komendzie "Antreten!" czekając na Kompaniechiefa.

STILLGESTANDEN! (Baczność!)

Ciało wyprostowane, pięty złączone, kąt pomiędzy palcami obu stóp MNIEJSZY niż 450, dłonie wzdłuż ciała ze złączonymi I wyprostowanymi palcami obu dłoni, łokcie lekko zgięte w tył, wzrok skierowany w przód.

Uwaga: jeżeli w trakcie wydawania komendy dotyczyć ona będzie prawej, lub lewej strony szeregu, wydajemy ją z perspektywy stojącego w szeregu. Oficer, lub podoficer wydający komendę musi o tym pamiętać przed wydaniem rozkazu.

ANGETRETEN! (W szeregu zbiórka, pozycja Baczność!)

Komenda w wypadku oddziału, jest wykonywana w jeden z następujących sposobów:

"Gruppe -- In linie zu einem Gliede -- Angetreten!" - w JEDNEJ linii, jeden obok drugiego.

"Gruppe -- In linie zu zwei Gliedern -- Angetreten!" - w DWÓCH liniach, jeden za drugim

"Gruppe -- In Reihe -- Angetreten!" - w jednym RZĘDZIE, jeden za drugim

"Gruppe -- In Doppelreihe -- Angetreten!" - w dwóch RZĘDACH, jeden za drugim

"Gruppe -- In Marschkolonne -- Angetreten!" - w trzech RZĘDACH, jeden za drugim

Gruppenführer (dowódca oddziału) zajmuje skrajną prawą pozycję podczas, gdy reszta oddziału, od prawej do lewej, zajmuje swoje pozycje w 3 kolejnych. Żołnierze stoją w pozycji odpowiadającej komendzie "Baczność!" Ciało wyprostowane, pięty złączone, kąt pomiędzy palcami obu stóp MNIEJSZY niż 450, dłonie wzdłuż ciała ze złączonymi I wyprostowanymi palcami obu dłoni, łokcie lekko zgięte w tył, wzrok skierowany w przód.

(Zug, Gruppe, itp...) - RICHT EUCH! (Wyrównaj szereg!)

W pozycji “Baczność!”, szybko i zdecydowanie obróć głowę w prawo, wyrównaj (zarówno sylwetkę jak i stopy) do pozycji Flügelmanna (prawy skrajny) krótkim, szybkim ruchem nóg. The Flügelmann, nie skręca głowy w prawo (jeżeli ktoś za nim stoi także nie wykonuje on zwrotu głowy). Gruppenführer jedynie może pełnić rolę Flügelmanna jeżeli Zugführer (dowódca plutonu) dowodził formacją, w innym wypadku jego rolę pełni pierwszy z prawej stojący w pierwszym rzędzie.

Kiedy wyrównujemy szereg, należy ustawić się w pozycji zwanej Tuchfühlung (dosłownie, “styk materiału”) kiedy mundur na łokciu styka się z mundurem kolejnej osoby w szeregu. Nie należy zbliżać się do osoby naprzeciw. NIE NALEŻY poruszać rękoma, lub podnosić dłoni, czy zaciskać pięści. W 1940 roku niemiecka musztra NIE UZNAWAŁA wyrównywania szeregu przy pomocy łokcia – jest to powojenna maniera.

Jeżeli pozycja jest wyrównana wzgl. Flügelmanna, należy utrzymać pozycję ze wzrokiem skierowanym w prawo podobnie jak osoby w drugim i trzecim szeregu. Następnie należy oczekiwać komendy "Augen -- Geradeaus!".

AUGEN -- GERADEAUS! (Na wprost patrz!)

Z pozycji głowy skierowanej w prawo, szybko i zdecydowanie kierujemy wzrok na wprost.

RÜHRT EUCH! (Spocznij!)

Na komendę, lewa stopa lekko do przodu przed prawą, ciężar ciała spoczywający na prawej, ręce luźno ku ziemi po bokach. W tej pozycji żołnierz odpowiada tylko jeżeli jest zapytany.

RECHTS -- UM! (W prawo zwrot!)

Obróć prawą stopę opierając się na pięcie, jednocześnie obracając lewą I umieszczając środek ciężkości na palcach lewej stopy. Gdy obrót zostanie wykonany, wyrównaj poziom lewej nogi do prawej, Przyjmując pozycje Baczność!. Nie rób przerwy pomiędzy zwrotem w prawo, a wyrównaniem stop, oba etapy powinny tworzyć jeden płynny manewr!

LINKS -- UM! (W lewo zwrot!)

Obróć lewą stopę na pięcie, oraz prawą na palcach. Gdy obrót zostanie wykonany, wyrównaj poziom prawej nogi do lewej, Przyjmując pozycje Baczność!. Nie rób przerwy pomiędzy zwrotem w lewo, a wyrównaniem stop, oba etapy powinny tworzyć jeden płynny manewr!

KEHRT -- UM! (W tył zwrot!)

Komenda ta dotyczy tylko pojedyńczego żołnierza. Jest używana w musztrze, jedynie małych oddziałów takich jak np. Ehrenwach (Warta Honorowa). Jeżeli komenda ma dotyczyć większych oddziałów jak Gruppe, lub Kompanie, należy użyć komendy "Ganze Abteilung -- Kehrt!".

Na komendę, obróć w lewą stronę o 1800 lewą stopę na pięcie, prawą na palcach. Po wykonaniu obrotu wyrównaj prawa stopę do lewej przyjmując pozycję “Baczność!”

WEGTRETEN! (Rozejść się!)

Nieformalny odpowiednik "Antreten", nie jest komendą w pełnym znaczeniu. Często mylony z komendą "Weggetreten”.

Na placu paradnym, użyj formalnego "Weggetreten" jak następuje:

"Gruppe -- Nach links -- Weggetreten!" (Grupa – W lewo! – Rozejść się!) która zawiera w sobie obrót w lewo, trzy kroki naprzód, następnie rozejście się formacji. Komenda ta może zostać poprzedzona "Nach rechts" (W prawo!), lub "Nach rückwärts" (W tył!) jeżeli jest to konieczne. Ponadto może zostać wydana z karabinami w pozycji "Gewehr ab", lecz nigdy w "Gewehr über".

AUGEN -- RECHTS! (Na prawo patrz!)

Na komendę, głowa obraca się o 900 w prawo bez poruszania reszty ciała. Należy utrzymać pozycje, aż do wydania nowego rozkazu.

Jeżeli komenda jest wydana celem przeprowadzenia inspekcji, powinna brzmieć "Zur Meldung -- Augen -- Rechts!" I dotyczy KAŻDEGO, włączając w to Flügelmannera. Jeżeli oficer inspekcyjny zbliży się, każdy będący w szeregu powinien obrócić głowę w prawo jak tylko jego sylwetka znajdzie się na wprost. Jeżeli oficer stoi na wprost szeregu, należy odczekać pięć kolejnych kroków nim odwrócimy głowę o 900 w lewo. Dotyczy to tylko inspekcji. W innym przypadku pozycje "Augen -- Rechts" należy utrzymać do czasu, aż padnie komenda "Augen -- Geradeaus".

Die AUGEN -- LINKS! (Na lewo patrz!)

Na komendę, głowa obraca się o 900 w lewo bez poruszania reszty ciała. Należy utrzymać pozycje, aż do wydania nowego rozkazu.

Jeżeli komenda jest wydana celem przeprowadzenia inspekcji, powinna brzmieć "Zur Meldung -- Augen -- Rechts!" I dotyczy KAŻDEGO, włączając w to Flügelmannera. Jeżeli oficer inspekcyjny zbliży się, każdy będący w szeregu powinien obrócić głowę w lewo jak tylko jego sylwetka znajdzie się na wprost. Jeżeli oficer stoi na wprost szeregu, należy odczekać pięć kolejnych kroków nim odwrócimy głowę o 900 w prawo. Dotyczy to tylko inspekcji. W innym przypadku pozycje "Augen -- Rechts" należy utrzymać do czasu, aż padnie komenda "Augen -- Geradeaus".

(Zug, Gruppe, etc...) - MARSCH! (Pluton, Oddział, etc..., marsz)

Ta komenda powinna być poprzedzona jednym z poniższych zwrotów:

"Gruppe -- Im Gleichschritt -- Marsch!" (Grupa – Równym krokiem -- Marsz!)
"Gruppe -- Ohne Tritt -- Marsz" (Grupa – Wolnym krokiem -- Marsz!)

IM GLEICHSCHRITT – MARSCH!

Na komendę, ruszamy lewą nogą, wykonując pełny krok. Ręce wzdłuż tułowia. Krok marszowy wg. Regulaminu miał długość 80cm, wykonywanych z częstotliwością 114 kroków na minutę. Odległość pomiędzy żołnierzami w komendzie "Abstand!" wynosi 80cm.

OHNE TRITT - MARSCH! (Wolnym krokiem, marsz!)

Ta komenda jest używana jeżeli ukształtowanie terenu uniemożliwia równomierny marsz.

IM LAUFSCHRITT - MARSCH! (Podwójnym tempem, marsz!)

Marsz podwójnym tempem.

(Zug, Gruppe, itp...) - HALT! (Pluton, Kompania, itp..., STOP!)

UWAGA!: Stop jest ZAWSZE wykonywany na prawą stopę, i ZAWSZE po nim wykonuje się jeden krok lewą celem wyrównania poziomu.

RECHTS -- UM! (W prawo zwrot!)

Analogiczna do komendy wydawanej w szeregu, w trakcie marszu dotyczy ona stopy w której kierunku ma skręcić kolumna (np. jeżeli mamy skręcić w prawo, wtedy komenda "Rechts" wydawana jest na prawą stopę). Kilka dodatkowych kroków może być wykonanych (zazwyczaj trzy do pięciu, niemniej może być ich więcej), zanik komenda zostanie wykonana, po którym jeden krok jest wykonywany przed skrętem w żądaną stronę.

LINKS -- UM! (W lewo zwrot!)

W trakcie marszu dotyczy ona stopy w której kierunku ma skręcić kolumna (np. jeżeli mamy skręcić w prawo, wtedy komenda "Rechts" wydawana jest na prawą stopę). Kilka dodatkowych kroków może być wykonanych (zazwyczaj trzy do pięciu, niemniej może być ich więcej), zanik komenda zostanie wykonana, po którym jeden krok jest wykonywany przed skrętem w żądaną stronę.

 

Opracowanie na podstawie:
- www.dererstezug.com
- Reibert, Robert W. Der Dienstunterricht im Heere, E.S. Mittler & Sohn, Berlin, 1940

udostępnił: Michał Jurasz, KG Edelweiss

powrót

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: