ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: Feldbluse

Krótka charakterystyka modeli bluz niemieckich używanych podczas drugiej wojny światowej.

M36 - Zielony kolor bluzy (feldgrun) i ciemnozielony kołnierz. Plisy na kieszeniach. Patki kieszeniowe "w dziubek", pięć guzików, dolne kieszenie miechowe. Model ten używany był głównie na początku wojny. Jednak w zalezności od stanów magazynowych w miejscowych intendenturach - sporadycznie mógł być wydawany nawet do końca wojny.

 

M40 - Typowy kolor szarozielony (feldgrau). Kołnierz w takim samym kolorze. Krój, kieszenie i patki jak w modelu M36. Najpopularniejszy model, uzywany na wszystkich frontach, przez całą wojnę. Mimo pojawienia się późniejszych modeli, M40 feldbluse była szyta aż do końca 1943 roku.

 

M41 - Kolor szarozielony (feldgrau). Krój identyczny jak w M40, jednak pojawił się pomysł, aby "dla wzmocnienia" wyposażyć ten model w sześć guzików.

 

M42 - Kolor szarozielony (feldgrau). Pierwsze uproszczenia w kroju: brak plisów na kieszeniach, praktyczny zanik miechów dolnych kieszeni.

 

M43 - Kolor szary (steingrau). Krój bluzy całkowicie uproszczony: brak plisów na kieszeniach, prostokątne patki, brak miechów kieszeni. Uproszczenia te były wynikiem zwiększonego zapotrzebowania w mundury na froncie wschodnim. Przestano przykładać juz tak dużą wagę do detali.

 

M44 - Kolor szary (steingrau). Krój bluzy taki sam jak w modelu poprzednim, tyle, że bluza została skrócona. Ze względu na oszczędność materiału zdecydowano się na wykonanie modelu w oparciu o amerykańską Ike-jacket czy brytyjskiego Battledressa.

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: