ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: Sylwetki żołnierzy Armii Czerwonej

Fizylier w zimowym mundurze polowym

Żołnierz ubrany jest gimnastiorkę wz. 43 z pagonami piechoty, spodnie szarawary z charakterystycznymi wzmocnieniami na kolanach oraz podkute saperki. Umundurowanie zimowe stanowi kurtka tielogriejka bez obszyć co było częste u szeregowych żołnierzy, oraz czapka uszanka wz. 40. By zachować dużą mobilność i sprawność w boju, oporządzenie ograniczone jest do minimum i jest to manierka oraz saperka piechoty w parcianym pokrowcu. Uzbrojenie stanowi pistolet maszynowy ppsz wz. 41 oraz nóż ZIK wz. 40 w pochwie przy pasie, częściej spotykany u zwiadowców jednak w "zwykłej" piechocie też był popularny.

Kontrolerka ruchu w stopniu sierżanta

Kontrolerka ruchu ubrana jest w mundur letni, czyli w przypadku kobiet gimnastiorkę wz.43 w wersji damskiej czyli zapinanej na odwrót względem wersji męskiej z pagonami starszego sierżanta piechoty, oraz spódnicę. Oczywiście noszono również zwykłe żołnierskie spodnie szarawary. Na nogach znajdują się żołnierskie saperki. Na lewym ramieniu widoczna jest naszywka oddziałów kontroli ruchu. Kobieta jest również wyposażona w chorągiewki sygnalizacyjne. Na głowie znajduje się regulaminowy kobiecy beret wz. 36 z czerwoną gwiazdką. W tym przypadku oporządzenie w postaci jednej ładownicy do Karabinu Mosin przenoszone jest na skórzanym jednobolcowym pasie, standardowym dla żołnierzy i podoficerów.
Uzbrojenie stanowi karabin Mosin 91/30

Lejtnant piechoty w zimowym mundurze polowym

Oficer ubrany jest w gimnastiorkę wz. 43 spodnie bryczesy w wersji oficerskiej. Mundur zimowy stanowi dwurzędowy oficerski szynel z pagonami lejtnanta i patkami w tym przypadku piechoty. Obuwie stanowią cenione w Armii Czerwonej skórzane oficerki.Na głowie znajduje się oficerska czapka polowa. Oficer ma na sobie pas dwubolcowy z koalicyjką i kaburą do pistoletu TT-33, oraz raportówkę. Uzbrojenie stanowi pistolet Tokariew TT-33 będący obok Naganta podstawową bronią oficerów Armii Czerwonej.

Sanitariuszka w letnim mundurze

Sanitariuszka ubrana jest w bluzę gimnastiorkę wz. 43 w wersji damskiej, spódnicę oraz buty saperki. Na głowie znajduje się regulaminowy kobiecy beret wz. 36. Na lewym ramieniu widoczna opaska sanitarna. Oporządzenie w postaci manierki przenoszone jest na pasie oszczędnościowym. Środki medyczne i bandaże trzymane są w parcianej torbie oznaczonej czerwonym krzyżem.

Sanitariuszka w mundurze zimowym

Sanitariuszka ubrana jest w bluzę gimnastiorkę wz.43 w wersji damskiej, spodnie szarawary oraz buty saperki. Watowana kurtka zimowa jest pozbawiona pagonów co było normą u szeregowych żołnierzy. Na głowie znajduje się czapka uszanka wz. 40. Na lewym ramieniu widoczna opaska sanitarna. Oporządzenie w postaci manierki przenoszone jest na pasie oszczędnościowym. Środki medyczne i bandaże trzymane są w parcianej torbie oznaczonej czerwonym krzyżem.

Sierżant piechoty w polowym mundurze pełniący funkcję dowódcy drużyny

Żołnierz ubrany jest w gimnastiorkę wz. 43 z pagonami sierżanta piechoty oraz bryczesy dla szeregowych i podoficerów. Obuwie stanowią oficerki, mniej popularne u podoficerów lecz były bardzo pożądane. Na głowie znajduje się furażerka wz. 36 z gwiazdką. Oczywiście w warunkach bojowych obowiązkowo noszono hełm w tym przypadku jest to sześcionitowy wz. 40.

Sierżant posiada zdobyczny niemiecki pas z zdenazyfikowaną klamrą (spiłowana wrona i doczepiona gwiazda) co było częstą alternatywą dla sowieckich pasów. Na pasie znajduje się manierka w pokrowcu, latarka z dwoma przesłonami, oraz zdobyczny nóż Hitlerjugend. Jako że żołnierz pełni funkcję dowódcy drużyny piechoty, wyposażony jest w raportówkę, trofiejną niemiecką lornetkę oraz kompas. Mundur zimowy stanowi regulaminowo obszyty szynel piechoty. Żołnierz uzbrojony jest w pistolet maszynowy PPS-43, popularną broń wśród dowódców niższego szczebla.

Żołnierz brygady szturmowej

Żołnierz ma na sobie podstawowy mundur czyli gimnastiorkę wz. 43 oraz spodnie szarawary. Na mundur nałożony jest letni kombinezon maskujący "Ameba" wz. 36. Niezwykle popularny wśród żołnierzy brygad szturmowych. Na klatce piersiowej widoczny jest chroniący przed odłamkami pancerz sn42. Ochronę głowy stanowi sześcionitowy hełm wz. 40.
Pod pancerzem znajduje się pas oszczędnościowy a wyposażenie przesunięte jest na plecy i jest to ładownica na magazynek bębnowy do ppsz wz. 41 ładownica na 2 granaty RGD-33 oraz manierka. Żołnierz uzbrojony jest w pistolet maszynowy ppsz wz. 41 oraz zdobyczny pancerfaust 60 chętnie używany w jednostkach Armii Czerwonej nie tylko do zwalczania pojazdów przeciwnika lecz przede wszystkim do walk w budynkach oraz likwidowania umocnionych punktów oporu takich jak gniazda karabinów maszynowych.

Żołnierz w oporządzeniu marszowym

Żołnierz ubrany jest w podstawowy mundur szeregowych i podoficerów czyli bluzę wz. 43 oraz spodnie szarawary. Umundurowanie zimowe stanowi szynel piechoty z regulaminowymi obszyciami wprowadzonymi w 1943 roku, czyli patkami piechoty oraz pagonami. Na głowie znajduje się furażerka wz. 36. Na nogach znajdują się podkute trzewiki oraz brytyjskie owijki z pomocy Lend-Lease. Wyposażenie stanowi pas oszczędnościowy z ładownicami do karabinu Mosin, manierka 0,75 l w pokrowcu, saperka w pokrowcu oszczędnościowym, ładownica z granatami RGD-33 oraz pochwa z bagnetem do karabinu Mosin 91/30. Na plecach znajduje się plecak mieszok wz. 30 mieszczący prowiant jak i rzeczy osobiste żołnierza, na nim zawieszony jest sześcionitowy hełm wz. 40. Żołnierz ma na sobie zrolowaną pałatkę przeciwdeszczową z zawieszonym na niej regulaminowym stalowym kociołkiem, oraz torbę na maskę przeciwgazową wraz z zawartością. Uzbrojenie stanowi karabin Mosin 91/30, podstawowy karabin sowieckiej piechoty.

powrót

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: