ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: Polacy w Festung Breslau

Pisząc o Festung Breslau, warto również wspomnieć o Polakach, którzy w bezpośrednich walkach o Wrocław udziału nie brali, jednak...

2 Armia gen. Świerczewskiego posuwała się na Pomorze, w ślad za 1 Armią (wchodzącą w skład 1 Frontu Białoruskiego), jednak gdy okazało się, że ich pomoc jest już niepotrzebna, 2 Armię skierowano na południe, do działań w roli "jednostki pomocniczej" dla 1 Frontu Ukraińskiego operującego na Śląsku. 29 marca 1945 roku, sztab 2 Armii zajął stanowiska w Trzebnicy. W składzie 2 Armii na północ i północny-wschód od Wrocławia znajdowały się: 5 Dywizja Piechoty, 8 Dywizja Piechoty i 9 Dywizja Piechoty oraz 9 i 14 Brygada Artylerii Przeciwpancernej (stanowiska na Wzgórzach Trzebnickich), 1 Korpus Pancerny (na północ od Oleśnicy), 10 Dywizja Piechoty (Żmigród) i 7 Dywizja Piechoty (Złotów).


2 Armia Wojska Polskiego na przedpolach Wrocławia.

2 Armia miała zostać włączona do bezpośredniej bitwy o Wrocław, poprzez dołączenie do 6 Armii 1 Frontu Ukraińskiego (Polacy mieli zluzować oddziały radzieckie operujące w okolicach Psiego Pola, a nawet Brochowa). Plany te były na tyle dalece posunięte, że Polacy zdążyli się już zapoznać z rozmieszczeniem niemieckich stanowisk bojowych i odbyć kilka rajdów rozpoznawczych w kierunku linii obrony na północnych obrzeżach Wrocławia. Jednak 4 kwietnia nadszedł rozkaz dla 2 Armii, która miała udać się na zachód, aby zluzować 13 Armię 1 Frontu Ukraińskiego, która zaczęła być mocno naciskana przez Niemców na linii Forst - Rothenburg (Nysa Łużycka). Stało się tak ze względu na stały nacisk Stalina na Żukowa i Koniewa, aby przyspieszyć parcie na zachód, na Berlin.

Ostatecznie żołnierze 2 Armii wrócili do Wrocławia... 26 maja 1945 roku wzięli udział w tutejszej defiladzie na cześć zwycięstwa.

powrót

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: